Bizi Takip Edin
+90 532 1659632 19 Mayıs Mah. Uzay Sok. 5/1 Kozyatağı Kadıköy 10:00 - 22:00

Sports Factory
hamile pilatesi

Hamile Pilatesi ile İlgili 5 Önemli Gerçek

Hamile pilatesi ile ilgili bilmeniz gereken önemli başlıkları bu yazımızda sizinle paylaştık. Sahip olabileceğiniz her türlü endişeyi bastırmanıza yardımcı olmak ve önünüzdeki dokuz ay boyunca kendinizi güvende tutmak için pilatese başlamak hayat kalitenizi arttırmanızda önemli bir rol oynayabilir.

.

ENDİŞE ETME PİLATES YAP !

1 – Bebek anne karnında tahmin edilemeyecek kadar güvenlidir. Ona karşı tasarlanan özel pilates derslerinin düşük etkisinden zarar görme ihtimali oldukça zayıftır. Genelde İlk trimester döneminde yüksek oranda düşükler meydana gelir ve bu durum kromozomal anormalliklerden kaynaklanır. Bu dönemlerde doktorunuzla iletişimde kalmak fazlasıyla önem taşır. Hamile bir kadına başka bir sağlık sorunu nedeniyle doktoru tarafından egzersiz yapmaması söylenmediyse, Hamileliğin erken evrelerinde ve hamilelik süresince, egzersiz yapmak ruh halinizi yükseltir, stresinizi azaltır ve bu durumlar bebeğiniz için endişe içinde olmanıza engel olacak iyi yöntemler arasında gösterilir.

2 – Hamile kadınlar hamilelikten önce Pilates yapmadıysa pilates yapmamalı cümlesi oldukça yanlıştır. Pilates, hamile bir kadının vücudu için kolayca değiştirilip uyum sağlar. Pilates antrenmanında ana ilkeler, geçmişte pilates yapmış olsun veya olmasın kadınların gücünü güvenli ve etkili bir şekilde sürdürmelerine yardımcı olur. Hamileyken uyguladığınız pilates çok farklı modifikasyonlar içerecektir. Hamile olmadığınız ve pilatese başladığınız zaman, güçlü karın kasılmalarına ve karın bağlantınıza derin bir vurgu yapılır ve amaç seviye ilerledikçe daha derinlere inmektir. Eğer hamileyseniz, çekirdekteki bu tür daralma ve bağlantı derinliği odak noktası olamaz. Bu nedenle Pilates, hamilelik sırasında sizin için harika bir egzersiz olabilir, ancak gebe olmayan bir kişinin yapabileceği pilatesi siz yapamazsınız yapmamalısınız.

3 – Doğum öncesi Pilates’in tek faydası, annelerin doğumdan sonra tekrar şekillenmelerine yardımcı olmaktır. Bu cümlede gerçekleri yansıtmamaktadır. Hamileyken düzenli egzersiz yapmanın birçok yararı vardır – hem anne hem de çocuk için. Bir anne düzenli olarak egzersiz yaptığında, bebeğe epigenetik faydalar geçer. Bebeğin beyninin büyümesini ve gelişmesini, diğer şeylerin yanı sıra olumlu yönde etkiler. Formda kalmak (özellikle çekirdekte ve kalçada) annenin normal doğum ve sezeryana hazırlanmasına yardımcı olur. Ayrıca, egzersiz vücudunuzda zindelik yaratır. Bu durum hamilelik döneminde ruh halinizide güçlü tutar.

Pilates ayrıca vücut farkındalığı hakkında fikir verebilir. Bel veya kalça ağrısı gibi hamilelikten kaynaklanan ağrı ve ağrılara yardımcı olan güç, kontrol ve stabilizasyonu geliştirebilir.

4 – Gebe kadınlar, sırt üstü yatar pozisyonda ve omurgalarını büken bir karın hareketi yapmamalıdır. Doğum öncesi kadınlar, diastasis recti‘ye yol açabileceği için çekirdeğini fazla çalıştırmamaya dikkat etmek istiyorlar. Bu kesinlikle doğru değildir! Bir kadının doğum sırasında bebeği ondan dışarı ittiğini nasıl düşünürsünüz? Olumlu düşüncelerle mi? Bir çok hareketin hamilelik dönemi geçiren kadınlar için modifikasyon içeren yardımcı ekipmanları vardır. Bebeği vajinal yoldan çıkarmak için çekirdek kuvveti, kalça kuvveti ve karından nasıl itileceği konusunda bir anlayışa ihtiyacı var. Doktorların karın gücü zayıf olan zor gebeliklerde bebeği vakumla çekmeye çalıştıkları daha öncelerde görülmüş vakalardır. Hamileyken çekirdeğinizi çalıştırmanın en uygun yolu, rektus abdominisin tersine transvers abdominis odaklanmaktır.

5 – Pilates hareketleri yaparken sınırlamalar olacak mı ?

Hamileyken pilates pratiğinizde her zaman bir sınır ve farklılık olacaktır. Bir çok pozisyonda hamilelikten dolayı kendinizi rahat hissetmeyeceksinizdir. Ayrıca, bağ ve tendonları etkileyen dolaşan bir çok hormonal yapı vardır. Vücutta biriken sıvılar yüzüden kalbiniz daha çok çalışma ihtiyacı duyar. Bu durumda neden daha erken yorulduğunuz kısmına açıklık getiriyor. Pilates hamile kadınlar için harika, ama kesinlikle iyi bir eğitim programına sahipseniz.

YORUM YAP

3 × 4 =