Bizi Takip Edin
+90 532 1659632 19 Mayıs Mah. Uzay Sok. 5/1 Kozyatağı Kadıköy 10:00 - 22:00

Sports Factory
b

Skolyoz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Skolyoz , omurganın anormal şekilde döndürüldüğü ve bir tarafına kıvrıldığı bir durumdur. En sık görülen tip idiyopatik olarak değerlendirilmiştir. İşte İdiyopatik tanıma ve tedavileri hakkında bilmeniz gerekenler;

SKOLYOZ 3 farklı tipte görülür. İdiyopatik, doğuştan ve nörömosküler. Bu vakaların çoğu ise idiyopatiktir.

1 – SKOLYOZ GENELLİKLE ERGENLİKTE BAŞLAR.

İdiyopatik skolyoz vakalarının% 80’inden fazlası ergenlikte gelişir. Bunun nedeni tam olarak anlaşılmamıştır, ancak bu dönemde vücudun daha hızlı büyüme oranının genellikle rol oynadığından şüphelenilmektedir. Benzer şekilde, bir ergen iskelet olgunluğuna eriştiğinde, 40 ° den daha az olan bir skolyoz eğrisinin ilerlemeye devam etmesi olası değildir.

2- SKOLYOZ TEŞHİSİNİ GÖZDEN KAÇIRMAK KOLAY OLABİLİR.

Özellikle başlangıç döneminde, skolyozda belirgin bir belirti veya semptom olmaz. Resmi bir skolyoz teşhisi, Cobb açısı olarak adlandırılan yan eğrinin ölçüsü 10 ° veya daha fazla olduğunda göz önünde bulundurulur. Bununla birlikte, 10 ° ve hatta 20 ° ‘lik bir eğriye sahip bir kişinin bunu farketmemesi muhtemeldir.

 

3 – AKTİF TEDAVİ TİPİK OLARAK GEREKLİ DEĞİLDİR.

Skolyoz, en az 10 ° ‘lik bir yanal eğri için resmi teşhis olmasına rağmen, bu eğrilerin çoğu sorunlara neden olacak veya tedavi gerektirecek kadar ilerlememektedir.

Doktorlar, idiyopatik skolyozlu kişilerin büyük çoğunluğu için iskelet olgunluğunun durumu yönetmek için yeterli olana kadar her 4 ila 6 ayda bir değerlendirmesi gerektiğini söylüyor. Eğri 25 ° veya 30 ° dereceye ulaşmadığı ve 6 ayda 5 ° ‘den fazla ilerlemediği sürece, daha kötüye gitme riskinin yüksek olduğu düşünülmemektedir.

PİLATES EGZERSİZLERİ AĞRIYI AZALTMAYA VE GENEL DAYANIKLILIĞINIZI ARTTIRMAYA YARDIMCI OLACAKTIR. SIRTINIZ VE OMURİLİĞİNİZ İÇİN BİR ÇOK ÖZEL ÇALIŞMA YAPILABİLMEKTEDİR.

4. SERT AYRAÇLAR EĞRİ İLERLEMESİNİ DURDURABİLİR.

Bir skolyoz eğrisi en az 25 ° ‘ye ulaştıysa ve önemli miktarda artış gözüküyorsa bir ayraç önerilebilir. Şu anda, Rigid Back Braces diye adlandırılan bel korseleri, skolyozun ilerlemesini yavaşlatan ve cerrahi seçeneği göz önünde bulundurma olasılığını azaltan kanıtlanmış cerrahi olmayan tek tedavidir. Bazı çalışmalar bazı egzersiz türlerinin eğri ilerlemesini azalttığını veya yavaşladığını göstermiştir.

5 – CERRAHİ MÜDAHALE SON ÇAREDİR.

İdiopatik skolyozun 45 ° veya 50 ° ‘den sonra ilerlemeye devam ettiği nadir durumlarda – Bir önceki maddede değindiğimiz Rigid back braces denenmemiş veya işe yaramadığı zamanda cerrahi müdahale kabul edilebilir. Skolyozu düzeltmek için en sık uygulanan tedavi cerrahi posterior spinal füzyondur. Bu ameliyatın sonuçları iyi olma eğilimindedir, ve prosedür nispeten güvenli olmakla birlikte, yine de büyük bir ameliyattır. Skolyoz ameliyatı, enfeksiyon, aşırı kanama ve diğer komplikasyon risklerinin yanı sıra 6 ila 12 ay sürebilen uzun bir iyileşme süresine sahip olabilir. Eğer bir skolyoz eğrisi henüz 45 ° veya 50 ° ‘ye ulaşmadıysa, cerrahinin olası yararlarının risklerden ağır basması muhtemel değildir.

Ve unutmayın, genel olarak egzersiz yapmak, pilatese başlamak doktorunuz tarafından tavsiye edilirse bu omuriliğiniz için çok iyi bir tedavi olacaktır.

YORUM YAP

4 + 11 =