Bizi Takip Edin
+90 532 1659632 19 Mayıs Mah. Uzay Sok. 5/1 Kozyatağı Kadıköy 10:00 - 22:00

Sports Factory
bacak bölgesinde yağ yakımı nasıl sağlanır

Bacak Bölgesinde Yağ Yakımı Nasıl Sağlanır?

Bacaklarınızın kalınlaşmasından korkuyorsanız ya da artık kalın bir bacaklara sahipsek, bacak bölgesinde yağ yakımı nasıl sağlarız? Bu durumu çözme için ne tür antrenmanlar yapmalıyız? Bu bloğumuzda bu durumda bahsedeceğiz. Özellikle bacaklarınızı hedefleyen bir nokta tedavi yöntemi olmadığından, vücut yağlarınızdan kurtulacağınız rutin dışı bir egzersiz programı içine girmeniz gerekiyor.

Bacak yağı, farklı yağ hücrelerinden oluşabilir:

SUBCUTANEOUS FAT (DERİ ALTI YAĞ): EN YAYGIN UYLUKLARDA VE DERİ ALTINDA BULUNUR.
INTRAMUSCULAR FAT (KAS İÇİ YAĞ): KAS İÇİNDE DAĞILMIŞ YAĞ

Bacak yağlarınızı azaltmak ve bacaklarınızı sıkılaştırmanız için önerdiğimiz tavsiyeleri antrenman programınıza ekleyin.

AEOROBİK EGZERSİZ YAPIN

Yağ yakımını hızlandıran tüm vücut hareketlerini içeren bir egzersiz programına kendinizi hazırlayabilirsiniz. Amerikan Spor ve Sağlık kuruluşuna göre, haftada en az 5 gün, 30 dakikadan antrenman yapmanız gerektiğini belirtiyorlar. Yürümek, yüzmek ya da salonda bazı aerobik egzersizler yapmak, kalp atış hızınızı yükseltebilmeniz için iyi seçeneklerdir. Kalori yakımını en üst düzeye çıkarmak için doğru antrenmanı seçmeye özen gösterin.

Bacaklar için en iyi aerobik egzersizlerden biri bisiklete binmek. Düşük yoğunlukta yapacağınız egzersizler özellikle spora yeni başlayan bireyler için çok faydalı olur. Bisiklete binme, kaslardaki dayanıklılığı da artırır:

 KASLARI KUVVETLENDİRME

Sadece yağ kaybetmek sizi sarkık bacaklarla bırakabilir, bu yüzden kaslarınızı sıkılaştırmanız ve güçlendirmeniz gerekir. Dengenizi, gerginliğinizi ve dayanıklılığınızı güçlendirecek antrenmanlar, bacak bölgesinde istediğiniz sıkılığı size verecektir. ‘’Lunge’’ hareketi en kapsamlı bacak egzersizleri arasındadır. Çünkü iç bacakları ve kalçaları çalıştırırken quardiceps ve hamstringleri de sıkılaştırır.

İyi bir lunge için yapmanız gerekenler;

Dik durun. Gerekirse ellerinizi ekstra denge için kalçalarınıza yerleştirin.

Sağ bacağınızı öne, sol bacağınızı geriye doğru eğin ve sağ bacağınızı dizde bükerek 90 derecelik bir açı yaratın.

Sakatlanmaları önlemek için sağ dizinizin bileğinizi geçmediğinden emin olun.

Ağırlığınızı yere indirin ve yukarı kalkarken ağırlığı iki bacağınıza eşit dağıtın.

Başlangıç pozisyonuna geri gelin.

İki bacağınız içinde tekrar sayıları ile setler oluşturun.

KALORİ ALIMINIZI AZALTIN

Kalori alımınızı azaltmak ilk adımdır, çünkü vücudunuz bir sonraki enerji kaynağı yağları kullanacaktır. Günde aldığınız kalorileri minimum seviyelere indirebilirsiniz. Bu minumum seviyeleri şöyle açıklayabliliriz, Sağlığınızı etkilemeyecek, sizi gün içindeki enerjinizden alıkoymacak olması çok önemlidir.

Bacak yağından kurtulmak için sihirli bir diyet yoktur, ama ne yediğinize dikkat etmek her zaman önemli rol oynar. Bu arada sakın unutmayın, önemli diyet değişiklikleri yapmadan önce, özellikle de altta yatan bir tıbbi durumunuz var ise muhakkak doktorunuz ve ya diyetisyenize danışın.

YORUM YAP

thirteen − four =