SPEEDY FIIT

#SPORTSFACTORYTURKEY

DEMO DERS ALIN

İletişim bilgilerinizi bizimle paylaşabilirseniz, sizleri salonumuza davet etmek üzere aramak isteriz.

FAYDALARI

01

UZUN VE SIKICI SPOR PROGRAMLARINA ALTERNATİF

✔️ AYDA ORTALAMA 8 SAATLİK PROGRAMLA SONUCA ODAKLANIN
✔️ YOĞUN GEÇEN BİR GÜNÜN ARDINDAN GÜNDE SADECE 30 DAKİKA AYIRIN
✔️ VÜCUDUNUZDAKİ KAS ORANINI VE VÜCUT DAYANIKLILIĞINIZI HIZLA ARTIRIN
✔️ HEDEF ODAKLI ÇALIŞARAK İSTEDİĞİNİZ SONUÇLARA ULAŞIN
✔️ BUTİK SPOR SALONU KONSEPTİ İLE SIKICI PROGRAMLARDAN KURTULUN

SPEEDY FIIT

02

SPEEDY FIT ANTRENMAN MODELİNE BAŞLAYIN VE ZİNDELİĞİNİZİ ÜST SEVİYELERE TAŞIYIN. SONUÇLARA BAĞIMLI OLACAKSINIZ. BU ANTRENMANLAR HEM YAĞSIZ KAS DOKUSUNUN GELİŞİMİNİ HEM DE KALORİ YAKIMINI SON DERECE HIZLANDIRIRKEN KARDİYOVASKÜLER SAĞLIĞINIZI DA İYİLEŞTİRİR. SPEEDY FIIT ETKİSİ İLE ANTRENMANDAN SAATLER SONRA BİLE VÜCUDUNUZ YAĞ YAKMAYA DEVAM EDER. BU ANTRENMAN MODELİNİN ETKİNLİĞİ BİLİMSEL OLARAK DA KANITLANMIŞTIR.

AŞAMA 1

03

KASLARI HAREKETE GEÇİRMEK İÇİN KREATİN FOSFAT OLARAK BİLİNEN KISA SÜRELİ BİR PATLAYICI ENERJİ KAYNAĞI VARDIR. BU, KASLARINISDA ÇOK SINIRLI MİKTARDA BULUNMAKTADIR VE BU NEDENLE SADECE BİRKAÇ SANİYELİĞİNE ENERJİ VERİR

AŞAMA 2

BURADAN SONRA DAHA UZUN SÜRELİ BİR ENERJİ KAYNAĞINA İHTİYACINIZ VAR. BUNUN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU, KASLARDAKİ KARBONHİDRAT ENERJİSİNİN EN BÜYÜK DEPOSU OLAN GLİKOJENİN PARÇALANMASINDAN GELİR. GLİKOJEN, OKSİJEN KULLANMAKSIZIN BİR ENERJİ AÇIĞA ÇIKARARAK LAKTİK ASİT ÜRETİMİNE BAŞLAR. YİNE BU DA KASLARINIZI SADECE BİRKAÇ DAKİKALIĞINA ATEŞLEYEBİLİR.

AŞAMA 3

04

DAHA UZUN SÜRELİ ENERJİ, OKSİYENE İHTİYAÇ DUYAR. KARNINIZDAKİ OKSİJEN SEVİYESİNDEN UFACIK BİR DÜŞÜŞ, VÜCUDUNUZUN ZOR NEFES ALMAK VE NABZINIZIN ÇOK HIZLI ATMASI GİBİ SONUÇLARI DOĞURUR. AEROBİK METABOLİZMA DENİLEN BİR SÜREÇ İLE, EGZERSİZİNİZİN İLK BİRKAÇ DAKİKASINDA VÜCUDA YENİ ALINAN OKSİYEN KAN DOLAŞIMI İLE KASLARINIZA ULAŞTIRILIR. ANA ENERJİ KAYNAĞI HALA GLİKOJENDİR ANCAK ŞİMDİ SU VE KARBONDİOKSİT (CO2) ÜRETMEK İÇİN OKSİJENİ KULLANABİLİRSİNİZ. BU, DAHA FAZLA TAKTİK VE ASİT ÜRETMEDEN EGZERSİZ YAPMAYA DEVAM ETMENİZİ SAĞLAR

#TAMMOTİVASYON

SPEED FIIT YÖNTEMİ NEDEN İŞE YARIYOR?

05

Spor salonunda geçen iyi bir antrenmanın ardından, enerjik ve mutlu olduğunuzu hissetmeye başlarsınız. Bu durumun sebeblerinden biride metabolizmanızın saatler sonra bile kalori yakımına devam ediyor olması. “egzersiz sonrası fazla oksijen tüketimi” (EPOC) yöntemine teşekkür edebilirsiniz. Vücudunuz yağ yakma oranını planlı bir zaman dilimi içerisinde en üst düzeye çıkarmanın birçok yolu vardır. Profesyonel sporcular, bir yarış veya müsabakanın başlamasına son birkaç dakika kala zihinlerine ve bedenlerine o kadar ince bir ayar yapabilirler ki neredeyse enerjilerini tüketme noktasına getirirler. Neyse ki; biz geriye kalanlar için, yüksek yoğunluklu interval antrenmanı (HIIT) gibi egzersiz stratejileri vardır. Kısa bir egzersizle kısa süreli yoğun egzersizler tekrarlayarak kendinizi kişisel sınırlarınıza zorlayabilirsiniz. Tüm egzersizler gibi, HIIT de çok sayıda kas ile yapılır. Kaslarımız ;vücudumuzun her hareketi için gereken hareket için güç sağlar. Daha fazla direnç (ağırlık), reps sayısı (hareket tekrarlama),egzersiz için harcanan süre ve fiziksel hareketi sürdürebilmeyi, kaslarınızdaki enerji ile sağlayabilirsiniz Her şeyden önce, spor salonuna girmekle kaslarınızın durumunun ne olduğunu anlamaya başlamış olursunuz!

KALP ATIŞ HIZINIZ ARTTIKÇA, VÜCUTTAKİ YAĞ DEPOLARINIZI DAHA FAZLA KULLANMAYA BAŞLARSINIZ

06

10 ila 15 dakika içinde yağ salınımı zirveye ulaşır. Bu yağ kanda dolaşır ve kaslar tarafından alınır. Kasların hareketini devam ettirebilmesi için gereken enerji ,yağ ve glikojenin beraber yakılması ile kasların içinde üretilmeye başlar. Patlayıcı ve yüksek yoğunluklu egzersiz laktik asitte hızlı bir artışa neden olur. Aynı zamanda, kaslar “yanmaya” ve yorulmaya başlar. Laktik asit, yeterli oksijen bulunmadığında glikojenden (ve glikozdan) üretilir. Kaslardan salınan küçük bir moleküldür ve sonunda karaciğer tarafından glukoza, daha sonra glikoza dönüştürülür. Şaşırtıcı bir şekilde, ve uzun süredir devam eden bir inanışın aksine, laktik asit yoğun egzersizin kas yakma hissinin sebebi değildir. Çalışmalar, laktik asidin kasların çalışmaya devam etmesine yardımcı olmada yararlı olabildiğini bile göstermiştir. Yanma hissinin kimyasal nedeni bilinmemektedir, ancak spor bilim adamları bunu araştırmaya devam etmektedir.

İYİLEŞME SÜRECİNDE METABOLİZMA GELİŞİMİ

Egzersiz yaptıktan sonra derhal iyileşme süreci başlar. Sık sık terlediğinizi ve egzersiz yapmayı bitirdikten sonra saatlerce terlemeye devam ettiğini fark edebilirsiniz. Terleme; kaslarınız, karaciğeriniz, kalbiniz ve komplike bağışıklık sisteminiz ve enerji talep eden iyileşme sürecini başlatırken sizi serin tutmak için gereklidir
Metabolizmada bu sürekli artış, egzersiz sonrası fazla oksijen tüketiminin (EPOC) devreye girdiği yerdir.
Fazla enerji birçok iyileşme sürecinde kullanılır. Önemli bir konu, laktik asidin çoğunun dönüştürülmesidir (kimyasal bir yan ürün olarak, temizlenmesi ve faydalı bir enerji kaynağına dönüştürülmesi gerekir). Laktik asidin glikoza (daha sonra glikojen) geri dönüşümü, enerji maliyetine nedenle olmakla beraber , glikoz karaciğerin de önemli bir fonksiyonudur. Aynı zamanda, kasların onarılması ve tekrar adapte edilmesi gerekir. Bu da protein yakılması ve sentezlenmesini gerektirir. Tabiiki, bu her zamanki gibi enerji gerektirir. Sinirlerin yeni nörotransmiterler yapması gerekir ve egzersiz sırasında kullanılan hormonların yeniden sentezlenmesi gerekir. Yoğun enerji tüketilen bir süreçtir.
Bir egzersiz seansında kullanılan enerji miktarı ile EPOC miktarı arasında doğrudan bir ilişki vardır. HIIT antrenmanında zorlayıcı çalışmak ,daha az tempoda çalışmaktan daha fazla EPOC gerektirecektir. Tüm vücudunuzu (bacakları, kolları ve iskeleti) çalıştırarak, , her birinin iyileşmeye ve EPOC'ye ihtiyacını oluşturur. EPOC genellikle üç saate kadar ölçülebilir. İyileşme sürecinde gereken enerji ihtiyacının toplam enerjiye oranını hesaplamak şu anda yoğun bir araştırma konusudur . Aşırı fiziksel aktivite sergileyen elit sporcular için daha yüksek olmakla birlikte ; ancak yüzde altı ila 15 arasında bir olduğu konusunda fikir birliği sağlanmış gibi görünüyor.
EPOC’un elbette sadece egzersiz sonrası etkisi yoktur, metabolik olarak HIIT'in yararları hala tam olarak anlaşılamamıştır. HIIT'in neden diğer egzersiz türlerinden daha fazla yağ yaktığını sorusu kesinlikle daha fazla çalışma gerektirmektedir. Ayrıca, EPOC farklı insanlarda farklılık göstermektedir ve bilim adamları henüz bu varyasyonun nedenlerini belirleyememektedir (kondisyon, kilo veya cinsiyetten etkilenmediğinin belirlenmesine rağmen).

EPOC DESTANINIZI YAZIN

Antrenmanın kendisi gibi, iyi bir kurtarma tekniği performansı ve eğitimin faydalarını artırabilir. İyileşme süreci, hidrasyon ve beslenme ile başlar. Yeterince hidratlandığınızdan emin olmanız , laktik asidin hızlı dışarı atılmasında ve gilikojen depolarının yenilenmesinde çok önemli bir faktördür!
Yüksek kaliteli karbonhidratlar ve proteinler tüm iyileşme reçetelerinde yer almalıdır. Bu durumu, iyi bir uyku takip etmelidir. Dinlenerek geçirilmiş uzun bir gece, kasların yüksek enerji gerektiren yeni bir güne uyanmanıza yardımcı olur
Egzersiz yaptıktan sonra kas ağrısından muzdarip olmanız durumunda, size sonuca ulaşmanız için gerekli bazı basit ipuçları vardır, fakat ne yaparsanız yapın, bazı profesyonel atletlerin ayak izlerini sakın takip etmeyin - buz banyoları çok zevkli değildir!
Unutmayın, EPOC,iyileşme süreçlerinin önemli bir parçasıdır, bu yüzden gerçekçi olun. Size iyi bir destek sunmakla birlikte, sizlere mucizeye yakın sonuç sunabilir ancak;size bir çikolata büfesinde sık sık vakit geçirebileceğiniz anlamına gelmez.
WhatsApp chat