Bizi Takip Edin
+90 532 1659632 19 Mayıs Mah. Uzay Sok. 5/1 Kozyatağı Kadıköy 10:00 - 22:00

Sports Factory
b

Hiit Kardiyo

Çoğu egzersiz şekillerini uygulamak için bol zamana ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz, fakat hiit kardiyo yani yüksek yoğunluk içeren aralıklı antrenman bu ezberleri bozacak şekilde işler. HIIT kardiyo, azami çaba gerektiren kısa ve patlayıcı egzersizleri gerektirir. Bu durum kalp atış hızınızı artırır ve yağ yakımınızı hızlandırır. Hiit kardiyo örneklerine bir lunge hareketi ve ya direnci yüksek esneme hareketleri gibi basit yapılabilecek egzersiz serileri örnek verilebilir.

HIZLI SONUÇ

Bir egzersiz rutini uyguladığınızda sonuca ulaşıp ulaşmayacağınızı ve ya doğru yolda olup olmadığınızı merak edersiniz. Fakat bu yüksek yoğunluk içeren antrenman sistemi ile amaçlarınıza çok çabuk ulaşacaksınız. Bu antrenman sisteminin olumlu yönlerinden bir kaçı da egzersizlerinizin sonunda bile enerjik hissediyor olmanız. Bu durumda beraberinde iyi bir vücut zindeliği ve dinamik bir gün geçirmenize sebeb oluyor. Genelde bu tarz antrenmanlara başlamak için haftada 3 gün ayırmak iyi bir başlangıç olabilir. Hiit antrenmanları 20 ila 30 dakika arası değişkenlik gösterir. Yapılan bir araştırmada böyle bir başlangıç yapan bir sedanter insanın, kan şekeri seviyesinde ölçülebilir bir düşüş ve mitokondriyal kapasitesinde bir artış olduğu gözlemlenmiştir. Mitokondriyal kapasite artışının önemi ise yüksek kan şekeri seviyesi yani diyabete bağlıdır, Kaslarda ki enerji için mitokondriyal kapasitenin artışı gereklidir.

DÜŞÜK AĞRI, İYİ BİR VÜCUT

Hiit kardiyo % 90 civarında bir oksijen tüketimi gerektirir. Bu antrenman türü kalp atım hızını arttıracağından akciğer hacminizde de artış sağlayarak sağlığımızı olumlu yönde etkileyecektir. Antrenmanların ise ortalama yüklenme süresi 30 saniye ile 5 dakika arasında değişmektedir. Molalar ile birlikte setlerin uzunluğuda 15-20 dakikaları bulabilir. Bu yüksek yoğunluklu antrenmanları yaparken çektiğiniz acılar kısa ömürlü olacağından diğer egzersiz türlerinde yaşadığınız aerobik kapasite artımı yerine anaerobik kapasitenizi geliştireceksiniz. Kısıtlı zamanda hızlı bir şekilde sonuca ulaşmanız, sizin kendinizi daha fazla zorlamanız ile doğru orantıda olacaktır.

VERİMLİ ZAMAN

Modern dünyada sağlıklı ve dengeli bir yaşam tarzı elde etmek bir hayli zor olabiliyor. Buna bağlı olarak ilk yapmamız gereken şeylerden biri daha fazla spor yapmak. ‘’Hiit kardiyo’’ antrenmanları size kısa bir zamanda, spor salonunda vaktinizi boşa geçirmeyeceğiniz egzersizleri size sunar ve hızlı bir şekilde sizi sonuca götürür. Bir koşu bandına 1 saat zaman ayırmak yerine, 10 dakikalık bir hiit kardiyo antrenmanı sizin için daha etkili olabilir.

YORUM YAP

4 + thirteen =