master class

MASTER CLASS

MASTER CLASS HAKKINDA

Yeni yılda sizler için hazırladığımız her aya özel Master Class sınıfları düzenledik. Bu sınıflarda sporu hayatınıza bilinçli bir şekilde yerleştirmek, Sağlık sorunlarımız varken sporu hayatımızda kalıcı ve sürdürülebilir nasıl tutacağız onlardan bahsedeceğiz. Aklınıza gelebilecek bir çok konuda bilgilendirici ve bazı konularda uygulama içeren eğitimler düzenleyeceğiz. Bu eğitimlere katılmak ücretsiz olacak. Bu master class sınıflarını yapış amacımız ise ; Herhangi bir sakatlıktan çıkmış yada postür sorunlarından dolayı ağrıları vücudunda hisseden insanların yararlı ve güvenli bir şekilde egzersizlerini nasıl sürdüreceklerini konu alacağız. Masa başı çalışaların genel yaşadığı bel, boyun, omurga sorunlarından yağ yakma ve beslenmeye kadar her konuyu master class sınıflarımıza ekleyeceğiz. Her ayın son hafta sonu yapacağımız bu eğitimlere katılmadan önce ilgi duyduğunuz merak ettiğiniz master class sınıflarını seçip bizlere form yoluyla veya iletişim yollarımızla kaydınızı tamamlayabilceksiniz.

MASTER CLASS SAATLERİ

HER AYIN SON PAZAR GÜNÜ

13:00

MASTER CLASS EĞİTİM TAKVİMİ

OCAK

1

POSTÜR BOZUKLUKLARI

Sık Karşılaşılan Postür Bozuklukları

Forward head

Forward Head (FHP) alt servikal omurların ve üst torasik bölgelerin artmış fleksiyonunu, üst servikal vertebranın artmış uzantılarını ve C1 üzerindeki oksiputun uzamasını içerir. FHP’nin üst servikal omurganın hiper uzantısı, alt servikal omurganın düzleşmesi, üst sırtın yuvarlanması ve omuzların yükselmesi ve uzaması ile kaynaklandığını düşünülmektedir. FHP, azalmış servikal hareket, kas sertliği ve hassasiyet ile birlikte kraniyofasyal ağrı, baş ağrısı, boyun ağrısı ve omuz ağrısına neden olabilir.

Kifoz

Genellikle kifoz veya kambur olarak adlandırılan torasik hiperkifoz, torasik omurganın 40’tan büyük aşırı antero-posterior eğriliği olarak tanımlanır. Normal kifoz açıları gençlerde 20 ° ile 40 ° arasında değişebilir, ancak daha yaşlı popülasyonlarda ortalama kifoz açısı kadınlarda 48 ° ila 50 ° ve erkeklerde yaklaşık 44 ° ‘dir

Omurganın torasik kısmı, ‘kifoz olarak bilinen ileri bir yuvarlamaya sahiptir. Bazı sınırlı çalışmalarda, sagital düzlemde normal torasik konveksite derecesi ölçülür. Bu 20 ° -40 ° arasında olmalıdır.

Torasik omurganın stabilitesinin göğüs kafesi ve eklemleri ile bağlantılı olduğunu bilmek de önemlidir. Bu nedenle torasik hiperkifozun solunum gibi diğer işlevler üzerinde zararlı etkileri olabilir.

Lordoz

Pelvisin ön eğiminin artması, kalça eklemlerinin fleksiyonunun artmasına neden olur. Dizler hiperekstansiyonda olabilir ve bu diz pozisyonu nedeniyle ayakların plantar fleksiyonu meydana gelir.

Sagital dengenin korunmasında kilit bir özelliktir

normallik aralıklarının dışındaki sagital eğilim, işlevsel kapasitenin ve algılanan yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Ek olarak, spinal yanlış hizalama yavaş bir yürüyüş, zayıf denge ve daha yüksek düşme riski ile ilişkilidir.

Postüral düzeltici egzersizler kullanarak fizyoterapötik müdahale planlanırken, sadece kasların kısalma ve uzama açısından analiz edilmesinin yanı sıra hipoaktivite ve hiperaktivite de dikkate alınmalıdır.

Flat Back

Flat back postürü, nötr postürle karşılaştırıldığında pelvisin ve gövde ve torasik kifozun posterior eğiminde bir artış gösterir. Bu postürel değişiklik rektus abdominis kasının artan aktivitesi ve karın iç oblik kasının azalmış aktivitesi ve kalça eklemindeki iliopsoas ve gluteus maximus kaslarının azalmış aktivitesi ile ilişkilidir. Geri sallanma postürü iskelet kaslarının kasılmasını azaltır, böylelikle kasılma ile ilgili olmayan bir faktör olan iskelet sistemine stres uygular ve bel bölgesine uygulanan stresin artmasına neden olur.

Nelere Dikkat Etmelisiniz

Spor yaparak ve güçlenerek bu duruş bozukluklarını engellemeyi düşünmeniz tabiki akla ilk gelen önlemlerden bir tanesi. Ama spor yaparkende çalıştırdığımız kaslara odaklanırken omuriliğin alması gereken hiza bir hayli önemli rol oynar. Bir kol antrenmanı yaparken bile aldığınız doğru hizalanma, hem postürünüzü koruyacak hemde o hareketin kaslardaki verimliliğini arttıracaktır.

 Çok özen gerektiren ve hayatınızda yaşam kaliteniz için çok dikkat etmeniz gerektiren bu durumu sadece spor yaparak değil, günlük hayatınızdaki alışkanlıkları değiştirerek başarabilirsiniz. Çünkü spora ayırdığınız vakit günde 1 saat ama geri kalan zamanlar omuriliğinizi bozmanız için çok daha fazla. Peki nelere dikkat etmelisiniz?

 • Mesleki postür bozuklukları
 • Pelvic ve lumbar omurgada hatalı duruşlardan kaynaklı postür bozuklukları
 • Başımız çok yüksekte uyumak
 • Uzun süreler başın öne eğilmesi yazı yazmak telefonla oynamak
 • Sırt kas gücünün gelişme eksikliği
Neden Kaynaklanır

Bu bahsettiğimiz duruş bozukluğu problemleri genelde yaşantımızda omuriliğimizi istemediğimiz bir şekilde alıştırdığımız kötü duruşların tetiklediği sorunlardır. Gün içinde çalışma şeklimiz, ev alışkanlıklarımız hatta uyku pozisyonumuz bile vücudunuzu bu tarz duruş bozukluklarına itebiliyor.

Neden Katılmalısınız

Natural duruşun nötr duruşla farkını, antrenman yaptığınızda omuriliğinizin hangi pozisyonda duracağını sizlere bu master class eğitiminde özenle sunmak istiyoruz. Güçlenmek için sporun dışında duruş bozuklarına dikkat etmenizin önemini, kas kazanımı sağlarken uzaktan kendinize baktığınızda kusursuz bir vücut elde ettiğinizi göreceksiniz. Bu sizin sırt, bel ve boyun ağrılarınıza bir daha yaşanmayacak şekilde etkili bir çözüm olacaktır. Ağrısız bir yaşam kaliteli bir hayat için, doğru formu, doğru hizalanmayı bu faydalı eğitimde uygulamalı hareketler ile sizlere sunacağız.

ŞUBAT

2

Bel Fıtığı ve Siyatik Ağrısı Yaşayanlar İçin Antrenman Programları ve Modifikasyonları

Bel Fıtığı ve Siyatik

Lomber disk herniasyonu (LDH) yaygın bir bel rahatsızlığıdır. Yetişkinlerde bel ağrısı ve / veya bacak ağrısı üreten en yaygın sorunlardan birisidir. Fıtıklaşmış bir disk, disk materyalinin intervertebral disk alanının ötesinde yer değiştirmesidir ve radyal olarak dışa doğru ilerler. Çekirdek, hidrostatik basıncını kaybeder ve disk kompresyonu sırasında halka dışarı doğru şişer. Bu tip patolojiyi tanımlamak için kullanılan diğer isimler: prolapslanmış disk, fıtıklaşmış çekirdek pulposus ve discus çıkıntısıdır.

Nelere Dikkat Etmelisiniz

İnsanlar duruş bozukları ve mesleki alışkanlıklarından yada dejeneratif disk hastalığı gibi faktörlerden dolayı bel ağrısı yaşayabilirler.

Bununla birlikte, bazı insanlar özellikle disk herhangi bir sinir üzerine basmazsa acı çekmezler. Fıtıklaşmış diskler şiddetli ağrıya neden olabilir, ancak doğru tedavi semptomları hafifletebilir.

Bir kişi çoğunlukla ağrıyı tetikleyen hareketlerden kaçınarak ve bir doktorun önerdiği egzersiz ve ağrı kesici ilaç rejimlerini takip ederek semptomları oldukça hafifletebilir.

Bu sorunu yaşayanlar insanların spor hayatına gelince önemsemesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlardan birincisi kaslarının güç kazanımı ‘’muscle strength’’ Diğer önemli bir nokta ise ‘’Range of Motion’’ yani eklem hareket açıklığı. Eklem Hareket açıklığı (ROM) belirli bir eklem veya vücut kısmı etrafındaki hareket miktarının ölçümüdür.

  Fıtıklaşmıs bir diske sahip olduktan sonra bu ağrıyı azaltmak ve bu ağrıları daha az hissetmek için yapacağınız çok şey var. Kaçınmanız gerekende bir o kadarda duruş pozisyonu var. Öncelikle öğrenmemiz gereken fıtıklı bir omuru nasıl hareket ettirmelisiniz. Lumbar omurganız hangi açılarda kalmalı ? Stabilizasyon kavramını iyi öğrenip iyi uygulayabilmeniz gerekir.

Dejanere olmuş fıtığınızın size bu kadar ağrı yaşatmasına izin vermemek sizin elinizde. Buna hazır mısınız ?

Sırt kaslarınızın kuvveti, gücünüzün artışı doğru omurilik hizalamansından sonra yapabileceğiniz en önemli hedefler olacaktır. Tabi bunu uygulamaya çalışırken şu durumu unutmamanız gerekir. Vücudumuzda birbirine bağlanan  kaslar ve kemikler mevcut, sadece belinizi veya sırtınızı güçlendireceğinizi düşünmeniz bu anlamda büyük bir hata olur.

Neden Katılmalısınız

Geleceğiniz bu Master Class eğitimimizde bahsettiğimiz konuları detaylıca işleyip sizleri bilgilendireceğiz. Kimseye ihtiyaç duymadan bu durumun üstesinden nasıl geleceksiniz? Uygulama olarakta bu tarz durumlarda nasıl antrenman yapmamız gerektiğini bir grup dersi yaparak göstereceğiz. 1 dersin sonrasında bile belinizin ne kadar rahatladığını hissedeceksiniz. Bu ücretsiz Master Class’a kayıt olmanız için yapmanız gereken tek şey kayıt formunu doldurup bize göndermeniz.

MART

3

Osteoporoz (Poroz Kemikler) Kemik Erimesi Yaşayan Kadınlar İçin Antrenman Programları ve Modifikasyonları

Kemik Erimesi Nedir

Sağlıklı ve genç kemiklerde güçlü kollajen liflerine bağlı mineraller ve çoğunlukla da kalsiyum tuzlarından oluşan bir yapılanma vardır. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak yada güç kaybeden ve egzersize maruz kalmayan bir omurilik ile birlikte bu yapı gücünü kaybederek zayıflaşmaya başlar.

 Fakat osteoporoz, kemik yoğunluğundaki aşırı düşüş nedeniyle kemiklerin çok daha kırılgan bir yapıya dönüşmesi anlamına gelir. Kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz, kelime olarak süngerimsi (gözenekli) kemik anlamına gelir.

Nelere Dikkat Etmelisiniz

Peki bu olası tehditin nasıl önüne geçeceğiz veya bu durum oluştuktan sonra nasıl idare edebileceğiz.?  En öncelikle yapmamız gereken güçlenip antrenman yapmamız gerektiği. Kemiklerinizin daha fazla yıpranıp kırılmaması için onları güçlendirecek egzersizler vücudumuz için çok önemli bir rol oynamaktadır. Fakat hangi açılarda hangi düzlemlerde? Bir karın hareketi yaparken torasik omurganızın aldığı fleksiyon açısı kemiklerimize zararlı mı? Yada rotasyonlar, lateral fleksiyonlar, bunların hangisi bizim için ve kemiklerimizin için yararlı olacak? Spor salonunda yapabileceğiniz hatta evde bile uygulayabileceğiniz binlerce çeşit hareket olduğunu tahmin ediyorsunuzdur. Tabiki bunları yapmadan önce omurganız ve hareket sistemiyle ilgili öğrenmeniz gereken çok önemli detaylar olacak.

Neden Katılmalısınız

Bu yapacağımız Master Classta öğreneceğiniz çok şey olacak. Hayatınıza katmak istediğimiz spor alışkanlığının dışında, sağlığınızı koruyup size daha çok güç kazandıracak egzersizler bu gibi özel durumlarda nasıl yapılır, sizlere aktarmaya çalışacağız. Bu Master Class’ın sonunda eğitmeniz Batuhan Gökhan ile yapacağınız çok özel bir grup dersi olacak. Sadece kemik erimesi yaşayan insanların yapacağı hareketlerin bazı modifikasyonlarını sizde uygulayarak göreceksiniz. Bu ücretsiz eğitime katılmanız için yapmanız gereken tek şey bizimle iletişime geçmek veya yanda gördüğünüz kayıt formunu doldurmak. Sizde gelin Sports Factory ailesi ile tanışın. Spor hayatınızda bilinçli ve kalıcı bir şekilde kalsın.

NİSAN

4

Diz Sakatlıklarının Sonrasında Spora Geri Dönüş ve Rehabilitasyon Süreci

Diz Eklemi

Diz eklemi, vücuttaki en büyük ve en karmaşık eklemlerden biridir. 4 kemik ve geniş bir bağ ve kas ağı ile inşa edilmiştir.

Uyluk kemiği (Femur), incik kemiği (Tibia) ve dizkapağı (Patella) tibiofemoral ve patellofemoral eklemlerde eklemlenir.

Bu kemikler, sürtünme kuvvetlerini azaltmak için tasarlanmış son derece sert ve pürüzsüz bir madde olan eklem kıkırdağı ile kaplıdır.

Bir çok diz sakatlıkları hayatımızda mevcut. Bu sakatlıkların çoğu bacak kaşlarımızın güçsüzlüğünden bazılarıda darbe yada bir etki sonucu meydana gelen durumlardan dolayı oluşur. Yine yanlış antrenman metoduyla oluşturabileceğimiz sorunlarda vardır. Bu tarz diz yaralanmalarından sonraki süreçlerde dizimi nasıl güçlendirmeliyiz? Hangi açılarda hangi kas gruplarına daha fazla ağırlık vererek bacağımızı ve dizimi güçlendirebiliriz?

Diz Sakatlıkları
Neden Katılmalısınız

En kısa zamanda çok daha fazla yol kat edip daha güçlü bir alt ekstirmiteye sahip olmak öncelikle farkındalık ve bilinç gerektirir. Aceleci olup bu karışık diz ekleminde yapmanız ve yapmamanız gereken açıları iyi öğrenip uygulamasını öyle yapmanız, kendi gelişiminiz için çok daha yararlı olacaktır. Bu eğitimden yararlanmak için yapmanız gereken tek şey bize ulaşmak veya yanda gördüğünüz kayıt formunu doldurabilirsiniz.

Tabi ki sizden beklentimiz böyle derin bi konuda 1 günlük eğitimde herşeyi öğrenmeniz değil. Sadece kendi yaşadığınız diz sakatlığının dönüşünde o sakatlığı daha kötüye götürmeyecek açılar ve hareket terminolojilerini iyi bildiğinizden emin olmak bizler içinde bu eğitimin sonunda mutluluk verici olacaktır.

MAYIS

5

21 Gün Lose Weight Challenge !

21 Gün Program İçeriği

Bu 21 günlük bir program. Bu programın içinde haftada 3 antrenman var!

Personal Trainer ile 21 gün boyunca hem beslenme hem antrenmanı bir arada götüreceksiniz.

Antrenmanlara başlamadan önce detaylı alınan ölçümleriniz ile sonrasında bu periyodun bitiminde ölçümleriniz alınacak.

Bu sürenin sonunda en çok gelişim gösteren üyemiz bizden 3 ay üyelik kazanacak.

WhatsApp desteği ile birlikte 7%24 gözetim altında olacaksınız.

Beslenmeniz ile ilgili bütün şeyleri bizlerle paylaşacaksınız.

Kısacası 21 gün boyunca herseyinize karışacağız.

21 günün sonunda ise farkı kendi gözleriniz ile göreceksiniz.

Neden Katılmalısınız

Kilo vermek ve sıkılaşmak için çok çaba sarf ettiniz ama hala yerinizde sayıyorsanız, bu program tam size göre. 21 gün hayatınızı çok farklı şekillendirecek, sadece vücut gelişiminin dışında spora olan bilinciniz ve sağlığınıza olan düşkünlüğünüz artacak. Sıkı antrenmanlar, beslenme programları ve takım olarak sonuca birlikte ulaşacağız.

HAZİRAN

6

Beslenme, Ketojenik Diyet ve Sporu Nasıl Bir Arada götüreceksiniz ?

Ketojenik Diyet

 Keto diyeti karbonhidrat alımını büyük ölçüde azaltmayı ve yağla değiştirmeyi içerir. Karbonhidrat alımında oluşan bu azalma vücudunuzu ketozis adı verilen metabolik bir duruma sokar. Bu durum gerçekleştiğinde, vücudunuz enerji için yağ yakmada inanılmaz verimli olur. Aynı zamanda karaciğerde yağın, beyinde enerji sağlayabilen ketonlara dönüşmesini sağlar. Ketojenik diyetler kan şekeri ve insülin seviyelerinde büyük düşüşlere neden olabilir. Bu, artan ketonlarla birlikte, çok sayıda sağlık yararına sahiptir.

ÇEŞİTLİ KETOJENİK DİYET ŞEKİLLERİ VARDIR ;
STANDART KETOJENİK DİYETİ

 Bu çok düşük karbonhidratlı, orta proteinli ve yüksek yağlı bir diyettir. Tipik olarak% 75 yağ,% 20 protein ve sadece% 5 karbonhidrat içerir.

DÖNGÜSEL KETOJENİK DİYET

 Bu diyet, 5 yüksek ketojenik gün ve ardından 2 yüksek karbonhidrat günü gibi daha yüksek karbonhidrat tüketen süreler içerir.

HEDEFLENEN KETOJENİK DİYET

 Bu diyet, egzersiz programlarına karbonhidrat eklemenizi sağlar.

YÜKSEK PROTEİNLİ KETOJENİK DİYET

 Bu, standart bir ketojenik diyete benzer, ancak daha fazla protein içerir. Oran genellikle% 60 yağ,% 35 protein ve% 5 karbonhidrattır.

  Döngüsel veya hedefli ketojenik diyetler daha ileri yöntemlerdir ve öncelikle vücut geliştiriciler veya sporcular tarafından kullanılır.

Neden Katılmalıyız
 • Nasıl antrenman yapmalısınız . Kalori açığı oluşturmak ne anlama geliyor.

  Spor salonuna haftada kaç sıklıkta gitmelisiniz. Kilo verip vücudumuzun sıkılaşması için neler yapmalıyız.

  Kardiyovasküler gücünüzü zorladığınızı düşünüyor ve hala kilo veremiyorsanız bir yerlerde yanlışlık vardır. Yada sadece spor salonlarında adaptasyon programlarıyla bu iş neden olmuyor diyorsanızda ortada bir yanlışlık vardır. Aklınızda oluşan bütün bilinmeyenler bu eğitimin sonunda sonuçlanmış olacak.

  Bize göre bu spor temposunda beslenme ve diyet nasıl olmalı ? Herhangi bir diyet mi yoksa ketojenik diyet gibi bazı özel beslenme programlarına mı ihtiyaç duymalısınız ?

  Aklınızda bir çok soru olduğunun farkındayız. Bizde bu başlıklarla ilgili bir master class düzenlemek istedik. Antrenman üzerine beslenme üzerine içeriği yüksek sizin için faydalı geniş bir master class programı hazırladık..

  Bu bilgi dolu eğitime katılmanız için yapmanız gereken tek şey bizimle iletişime geçmek yada yanda görmüş olduğunuz başvuru formunu doldurup bize göndermek.

TEMMUZ

7

Zumba Master Class

21 Gün Program İçeriği

Fitness’ın en eğlenceli hali olan zumba ile daha önce tanıştınız mı ?

Fitness hareketlerini, kardiyovasküler gücünüzle birlikte uygulayacağınız hem spor yapıp hem bu işi eğlenceye dönüştüreceğiniz bu sporda kalori yakımınız en üst seviyelerde.   Zumba dersi aynı zamanda çok iyi bir tüm vücut egzersizi olarak gösterilir. Yapacağınız bir derste bile bir çok farklı kas grubunu aynı anda devreye sokabilirsiniz.  Sporun en koordinasyonlu branşlarından biri olarakta gösterilir.

Neden Katılmalısınız

Alışılmışın dışına çıkacağınız bu spor deneyiminiz, size rutin spor programlarının kazandıramadığı disiplini verebilir. Gamze Acat eğitmenimizin o gün sizlere çok özel kareografileri olacak. Tüm zumba severleri gelecek bu master class sınıfında görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

AĞUSTOS

8

Yoga Workshop

Yoga

YOGA MASTER CLASS

Yoga, 5.000 yıllık tarihe dayanmakla birlikte aslında insalık tarihi kadar eski olduğu düşünülen FİZİKSEL, ZİHİNSEL ve RUHSAL iyilik hallerini arttıran hem bir egzersiz şekli hem de bir felsefedir. Yoga içeriğinde , stresi azaltmak , sağlıklı kalmak , güç ve esnekliği arttırmak için tasarlanmış bir dizi pozları ( asana) , nefes tekniklerini ( pranayama pratikleri) ve meditasyonu barındırır. Bu yönüyle yoga bir egzersiz şeklidir. Düzenli yoga pratiği yapan birinin;

 • kasları güçlenir
 • solunum sistemi ve kalp sağlığı desteklenir
 • stres , kaygı, depresyon ve kronik ağrıları azalır
 • uyku düzeni iyileşir
 • yaşam kalitesi artar
Neden Katılmalıyız

Bunların yanı sıra yoga ; Hindistan’daki kadim metinlerin de içinde yer almış bir felsefedir. Sankritçe YUJ kökünden gelen yoga kelime anlamı olarak; birlik , bütünlüktür. Bu sebeptendir ki düzenli yoga pratiği olan kişi hem kendi ile hem de çevresi ile ( canlı cansız tüm evren) birlik ve bütünlük içinde olur. Günümüz insanlarında şehir hayatının koşturmacası , iş hayatının stresi ve daha nicesi öyle çoğaldı ki bu kaosun içinde çoğu zaman unuttğumuz şey kendimiz oluyoruz. Zihnimiz öylesine dolu ki ne yapsak dinlenmiş , tazelenmiş hissetmiyoruz.Daha da kötüsü zaman zaman nefes alıp vermeyi bile unutacak hale geliyoruz. Yoga işte tam da bu karmaşanın içinde insana kendi özünü hatırlatan , zihni sakinleştirip bedeni disipline eden bir yol sunuyor. Bu yolda amaç ; beden, zihin ve nefes arasında bir farkındalık uyandırmak ve üçü arasında bir uyum yakalamaktır.

Gel bu master class ile,

yoganın ne olduğunu / ne olmadığını,

yoganın çeşitlerini,

yoganın bedene , zihne ve nefese olan faydalarını birlikte konuşalım ve yapacağımız grup dersi ile de bunu hissedelim. Yoga yaş, cinsiyet ya da her hangi bir bedensel farklılık gözetmeksizin herkes tarafından uygulanabilir bir sistemdir.

EYLÜL

9

Hamilelik Döneminde Spor / Hangi Periyotlar Antrenman Yapmamıza İzin Verir

Hamilelik Döneminde Pilates

Uyku bozuklukları, bel, boyun, sırt ağrıları, ayakları bacakları kocaman yapan ödemler, çarpıntılar, aşırı terleme, hareketsizliğin verdiği yorgunluk, hamilelik döneminde başlayacak yepyeni bir hayatın getirdiği endişeler. Hamilelik döneminin son derece normal olan ama hayatı oldukça zorlaştıran tüm yönlerine düzenli ve doğru egzersizle engel olabilirsiniz. Etkileri çok daha rahat atlatılır hale getirebilir, bu sırada da oldukça yoğun geçecek bebeğinizin ilk aylarına güzelce hazırlanabilirsiniz.

  Öncelikle pilates, yoga, yüzme gibi egzersizlere gebeliğin 12. Haftasından sonra başlanması önerilir. Bunun sebebi, olası düşüklerin ya da sonlanan gebeliklerin %80inin bu dönemde olması ve tutunma süresinin akıllarda bir soru bırakmadan geride bırakılmasıdır. İlk günden itibaren yapılabilecek en önemli şey düzenli ve hafif tempolu yürüyüşler olacaktır. Üstüne basa basa dikkat edilmesi gereken noktaysa doktor onayı olacaktır.

Nelere Dikkat Etmelisiniz

Pilates gebelikle oluşan postür değişimlerine karşı en iyi antrenman metodudur. Sırtı ve kolları kuvvetlendirmek esas hedeflerinden biri olduğu için sadece gebelikte değil sonrasında emzirirken ve bebeği taşırken size yardımı dokunacaktır. Pelvik taban kaslarına kuvvet ve kontrol sağladığı için normal doğum ihtimalini arttırırken, doğum sonrası toparlamayı hızlandırır. Pilateste uygulanan nefes şekil olarak normal doğum esnasında aldığınız nefese benzer bu sebeple iyi bir alışkanlık yaratır. Pilates, gebelik hormonlarının sebep olabileceği eklemlerdeki aşırı esnekliğe karşı da eklem etrafındaki kasları kuvvetlendirerek koruma sağlar. Özellikle bel ve kalça bölgesinde yoğun ağırlıktan oluşan ağrılara en doğru esneme hareketleriyle ilaç gibi gelir. En önemli nokta ise anne adayının kendine ve bebeğine zaman ayırması, daha aynı bedende yaşarlarken birlikte bir aktivite yapmaları müthiş bir bağlılığa ilk adım olurken, anne adayına da cesaret ve öz güven kazandırır.

EKİM

10

Fitnessta Hareket Mekanikleri ve Hipertrofik Gelişim

Fitnesta Hareket Mekanikleri ve Hipertrofik Gelişim

Fitness, karmaşık hareketlerin olduğu sınırsız yaratıcılık içeren güçlü bir spor dalıdır. Ekipmanlı ekipmansız sayısız hareket, bir çok bölgeyi çalıştıracak farklı antrenmanlar vardır. Peki hedef ve hayallerinize göre bakıcak olursak hangi hareketler size istediğinizi veriyor ve o hareketleri ne kadar doğru uyguluyorsunuz?

Tahmin edersiniz ki gördüğünüz hareketleri uygularken bir çok şeyi kaçırıyor olabilirsiniz. Bu konuda işi ve gelişiminizi riske atmamanız,  motivasyonunuzu kaybetmemeniz için önemli bir rol oynayacaktır.  Örneğin, Triceps kasınızı çalıştırırken o kas grubunu en iyi çalıştırmak için durmanız gereken hizayı ve açıları çok daha iyi bilmeniz bile antrenman verimliliğini %50 arttıran bir faktördür.

  Aynı zamanda Bu master Classta Hipertrofi gelişimi nasıl sağlanır. Bu durumda rol oynayan faktörler nedir? Bu konular üzerinde durup uygulamalı örnekler ve anlatımla bilgilerimizi sizle paylaşacağız.

Neden Katılmalısınız

Bu eğitimde hem hareket çeşitliliklerini hem doğru formu öğreneceksiniz. Yeni yaratıcı hareketler, hangi hareketlerin hangi bölgeyi çalıştırdığını daha iyi hissedeceksiniz.       Antrenman bilimi saatlerce anlatımın sonunda öğrenilecek kadar kısa içeriği olmadığının bizde farkındayız. Fakat hedefleriniz kas kazanımı, kilo vermek yada sadece hareketleri sakatlanmadan doğru formda yapmak için bir çok bilgiyi bu eğitimde sizlere aktarabiliriz. Bu hem sizin sonrasında ki antrenmanlarınızda yaratıcılığınızı arttıracaktır. Hem hareket çeşitliliğiniz ile bir çok antrenman programına alabileceğiniz hareketleri öğrenmenizi sağlayacaktır.

KASIM

11

Omuz Sakatlıkları ve Sakatlık Sonrası Güçlendirme Programı

Omuz Eklemi

Klavikula, skapula ve humerustan oluşan omuz kompleksi, dört eklemin, Glenohumeral (GH) Ekleminin, Akromiyoklaviküler (AC) Eklemin ve Sternoklaviküler (SC) Eklemin ve bir “yüzer eklemin” karmaşık bir şekilde tasarlanmış kombinasyonudur. Eklemler üst ekstremiteyi torakstaki eksenel iskelete bağlar. Omuz kompleksinin hareketleri, kas kuvvetleri, bağ kısıtlamaları ve kemik eklemleri arasında karmaşık bir dinamik ilişkiyi temsil eder.

Omuz Sakatlıkları
Neden Katılmalısınız

Yukarıda görmüş olduğunuz sakatlıkları geçirmiş olabilirsiniz. Bu sakatlıklardan sonra spora dönüşünüz nasıl oldu. Güçlendirmek için çaba sarf ederken daha kötü hale getirmek bir omuz eklemi için çok kolay. ’Range of Motion’’ yani eklem hareket açıklığı. Eklem Hareket açıklığı (ROM) belirli bir eklem veya vücut kısmı etrafındaki hareket miktarının ölçümüdür.

Bu master classta bu tarz sakatlıklardan sonra spora dönüşünüz nasıl olacak. En sağlıklı şekilde omuz sağlığın tekrar eskisi gibi nasıl olacak bunlar üzerine konusup sonrasında uygulamalı hareketler yapacağız.

ARALIK

12

Maroton Koşucularında Performans Gelişimi ve Antrenman Programları

Koşucularda Performans Gelişimi

 Ne zaman kuvvet antrenmanı konusu ortaya çıkarsa, çoğumuzun aklına koşmaktan başka bir şey gelmiyor. Ancak kuvvet antrenmanı egzersizleri ile koşmayı takviye etmek sadece sakatlıkları önlemenize yardımcı olmaz, aynı zamanda sizi daha güçlü, daha hızlı ve daha verimli bir koşucu yapar. Bununla birlikte, koşucuların standart programlardan farklı bir kuvvet antrenmanına ihtiyacı vardır. Aslında koşucuların anlayabileceğinizden daha fazla ağırlık eğitimine ihtiyacı var.

 Güç çalışmasının koşucular için üç temel nedeni vardır;

 • Kasları ve bağ dokularını güçlendirerek sakatlıkları önler.
 • Nöromüsküler koordinasyonu ve gücü geliştirerek daha hızlı koşmanıza yardımcı olur.
 • Koordinasyonu teşvik ederek verimliliği artırır. Ve yorulma anlamında vücut daha ekonomik davranır.
Neden Katılmalısınız

Aslında gereksiz kazanımı yaparak vücut kitlenizi ağırlaştırıp performansınızı düşüreceğiniz aklınıza gelmesin. Haftalık olarak koyduğunuz mil miktarı nedeniyle, kas kütlesinde büyük bir artış elde etme şansınız oldukça düşüktür. Zaten antrenman planlamanızda ona göre olması gerekir.

 Bu Master Class sınıfımızda aklınıza gelen bütün soruları cevaplayıp, sizin performansınızı geliştirecek, daha iyisine nasıl ulaşacağınız konusunda sizlerle bilgilerimizi paylaşacağız.

KAYIT OL

WhatsApp chat