Skolyoz hakkında bilmeniz gerekenler

Skolyoz Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

  /  Fitness   /  Skolyoz Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey
SKOLYOZ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 5 ŞEY

Skolyoz Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Skolyoz, omurganın anormal şekilde döndürüldüğü ve bir tarafına kıvrıldığı bir durumdur. En sık görülen tip idiyopatik skolyozdur. İşte idiyopatik skolyoz tanıma ve tedavi hakkında bilmeniz gereken 5 şey.

Skolyoz 3 farklı tipte görülür. İdiyopatik, doğuştan ve nöromüsküler. Skolyoz tiplerinin çoğu idiyopatiktir.

1 – Skolyoz genellikle ergenlikte başlar.

İdiyopatik skolyoz vakalarının% 80’inden fazlası ergenlikte gelişir. Bunun nedeni tam olarak anlaşılmamıştır, ancak bu dönemde vücudun daha hızlı büyüme oranının genellikle rol oynadığından şüphelenilmektedir. Benzer şekilde, bir ergen iskelet olgunluğuna eriştiğinde, 40 ° den daha az olan bir skolyoz eğrisinin ilerlemeye devam etmesi olası değildir.

2-  Skolyoz teşhisini gözden kaçırmak kolay olabilir.

Özellikle başlangıç döneminde, skolyozda belirgin bir belirti veya semptom olmaz. Resmi bir skolyoz teşhisi, Cobb açısı olarak adlandırılan yan eğrinin ölçüsü 10 ° veya daha fazla olduğunda göz önünde bulundurulur. Bununla birlikte, 10 ° ve hatta 20 ° ‘lik bir eğriye sahip bir kişinin bunu farketmemesi muhtemeldir.

3 – Aktif tedavi tipik olarak gerekli değildir.

Skolyoz, en az 10 ° ‘lik bir yanal eğri için resmi teşhis olmasına rağmen, bu eğrilerin çoğu sorunlara neden olacak veya tedavi gerektirecek kadar ilerlememektedir.

Doktorlar, idiyopatik skolyozlu kişilerin büyük çoğunluğu için iskelet olgunluğunun durumu yönetmek için yeterli olana kadar her 4 ila 6 ayda bir değerlendirmesi gerektiğini söylüyor. Eğri 25 ° veya 30 ° dereceye ulaşmadığı ve 6 ayda 5 ° ‘den fazla ilerlemediği sürece, daha kötüye gitme riskinin yüksek olduğu düşünülmemektedir.

Pilates egzersizleri ağrıyı azaltmaya ve genel dayanıklılığınızı arttırmaya yardımcı olacaktır. Sırtınız ve omuriliğiniz için bir çok özel çalışma yapılabilmektedir.
4. Sert ayraçlar eğri ilerlemesini durdurabilir.

Bir skolyoz eğrisi en az 25 ° ‘ye ulaştıysa ve önemli miktarda artış gözüküyorsa bir ayraç önerilebilir. Şu anda, Rigid Back Braces diye adlandırılan bel korseleri, skolyozun ilerlemesini yavaşlatan ve cerrahi seçeneği göz önünde bulundurma olasılığını azaltan kanıtlanmış cerrahi olmayan tek tedavidir. Bazı çalışmalar bazı egzersiz türlerinin eğri ilerlemesini azalttığını veya yavaşladığını göstermiştir.

5 – Cerrahi müdahale son çaredir.

İdiopatik skolyozun 45 ° veya 50 ° ‘den sonra ilerlemeye devam ettiği nadir durumlarda – Bir önceki maddede değindiğimiz Rigid back braces denenmemiş veya işe yaramadığı zamanda cerrahi müdahale kabul edilebilir. Skolyozu düzeltmek için en sık uygulanan tedavi cerrahi posterior spinal füzyondur. Bu ameliyatın sonuçları iyi olma eğilimindedir, ve prosedür nispeten güvenli olmakla birlikte, yine de büyük bir ameliyattır. Skolyoz ameliyatı, enfeksiyon, aşırı kanama ve diğer komplikasyon risklerinin yanı sıra 6 ila 12 ay sürebilen uzun bir iyileşme süresine sahip olabilir. Eğer bir skolyoz eğrisi henüz 45 ° veya 50 ° ‘ye ulaşmadıysa, cerrahinin olası yararlarının risklerden ağır basması muhtemel değildir.

Ve unutmayın, genel olarak egzersiz yapmak, pilatese başlamak doktorunuz tarafından tavsiye edilirse bu omuriliğiniz için çok iyi bir tedavi olacaktır.

WhatsApp chat