Siyatik hakkında

Siyatik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Siyatik Hakkında Bilmeniz Gerekenler,

Siyatik, siyatik sinirin tahriş veya disklerin sinirlere yapmış olduğu baskıdan kaynaklanan bacaktaki sinir ağrısını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Siyatik belden kaynaklanır, kalçanın derinlerine yayılır ve bacaktan aşağıya doğru ilerler.

Nasıl Hissettirir ?

Siyatik belirtileri genellikle büyük siyatik sinirin yolu boyunca hissedilir. Siyatik genellikle aşağıdaki özelliklerden bir veya daha fazlasıyla karakterize edilir:

Acı: Siyatik ağrısı tipik olarak sabit bir yanma hissi ile başlar. Farklı bölgelerde kendini hissetirebilir. Bel bölgesi, kalça ve  uyluk bölgesi gibi. Ayakların önünü veya arkasını yayan bir atış ağrısı gibide hissedilebilir.

Uyuşma: Siyatik ağrısına bacağın arkasındaki uyuşukluk eşlik edebilir. Bazen, karıncalanma veya zayıflık da mevcut olabilir.

Tek taraflı belirtiler: Siyatik tipik olarak bir bacağı etkiler. Bu durum genellikle etkilenen bacakta bir ağırlık hissi ile sonuçlanır. Nadiren, her iki bacak birlikte etkilenebilir.

Duruşa bağlı semptomlar: Siyatik belirtileri, otururken, ayağa kalkmaya çalışırken, omurgayı öne doğru eğerek, omurgayı bükerken, uzanırken veya öksürürken daha kötü hissettirebilir.

Arka pelvik bölge üzerine yürüyerek veya bir ısı paketi uygulanarak semptomlar hafifletilebilir. Herhangi bir bel ağrısı veya yayılan bacak ağrısının siyatik olmadığını not etmek önemlidir. Siyatik, siyatik sinir kaynaklı bir ağrıya özgüdür. Siyatik altta oluşabilecek semptomların bir belirtisi olabilir.

.

Siyatik, altta yatan tıbbi durumun neden olduğu bir dizi semptomu tanımlamak için kullanılan bir terimdir; tıbbi bir tanı değildir.

Siyatik tanısına neden olabilecek yaygın tıbbi durumlar şunlardır:

Fıtıklaşmış lomber disk

Lomber spinal darlık

Lomber dejeneratif disk hastalığı

Spondylolisthesis

Kas spazmı

Sakroiliak eklem disfonksiyon

ADD COMMENT

WhatsApp chat