sırt ve boyun ağrıları

Sırt ve Boyun Ağrılarının Giderilmesi için Stretch Hareketleri

sırt ve boyun ağrıları

Sırt ve Boyun Ağrılarının Giderilmesi için Stretch Hareketleri

Sırt ve Boyun Ağrıları

 Düzenli olarak omurgayı destekleyen kasları, tendonları ve bağları gerdirmek, tüm sırt egzersiz programlarının önemli bir parçasıdır. Sırt ve boyun ağrılarını hafifletmek için tasarlanmış açma germe hareketlerinin bir doktor veya bir fizyoterapist tarafından önerilmesi beklenir.

Düzenli Stretch Yapmanın faydaları

Hareket alanını ve genel hareketliliği geliştirir. ( Range of Motion )

Sırt ağrısından kaynaklanan sakatlık riskini azaltır.

Omurgayı destekleyen kaslardaki gerginliği azaltır.

3 aydan daha uzun süren ağrı (kronik ağrı), ağrının başarılı bir şekilde azaltılması için haftalar veya aylar boyunca düzenli esneme yapılması gerekebilir.

Sırt Ağrısını Gidermek İçin Genel İpuçları

Hareketleri bağlamayan veya daraltmayan rahat kıyafetler giyin.

Vücudu zor veya ağrılı konumlara zorlamayın – germe ağrısız olmalıdır.

Yavaş yavaş gerilmeye geçin ve sıçramaktan kaçının, bu da kas gerilmesine neden olabilir.

Kasları yeterince uzatmak ve hareket aralığını iyileştirmek için 15-30 saniye arasında bir yüklenme yapın.

2 ile 5 kez arasında tekrarlar yapın – bir kas genellikle yaklaşık 4 tekrardan sonra maksimum uzamaya ulaşır.

Bir seferde vücudun sadece bir tarafını gerin.

Neck and Shoulder Stretches

Boyun ağrıları için temel esneme hareketlerini evde, işte, hatta arabada gün boyunca düzenli olarak yapabilirsiniz.

Flexion stretch—Chin to Chest

Başınızı hafifçe öne doğru bükün, çeneyi göğsün arkasına doğru bir gerginlik hissedene kadar çekmeye çalışın.

Lateral Flexion Stretch—Ear to Shoulder

Boynu bir gerginlik hissedene kadar kulağa dokunacak bir şekilde bir tarafa doğru bükün. Omuzları rahat ama sağlıklı bir duruş içinde aşağı ve arkaya doğru tutun.

Levator scapula stretch

Bir kolu dirseğin omzun biraz yukarısında olacak şekilde duvara veya kapı sökününe yaslayın, ardından baş ters yöne bakacak şekilde çevirin. Boynun gerisinde bir gerginlik hissetmek için çeneyi köprücük kemiğine doğru getirin. Gerginliği istenen süre boyunca tutmak için kafayı diğer elinizle yavaşça öne çekmek size iyi hissettirebilir.

Corner stretch.  Bir odanın köşesine bakacak şekilde durun ve ön kolları her bir duvara dirsekleriniz değecek şekilde omuz hizası çevresinde yerleştirin. Sonra köprücük kemiği altında bir gerilme hissedene kadar öne doğru bir baskı uygulayın.

BACK FOR PAİN 

Back Flexion Stretch. 

Sırtüstü yatarak, her iki dizinizi göğsünüze çekin ve aynı zamanda orta ve alt sırt boyunca rahat bir gerilme hissedene kadar torasik bölgeninizi ve boynunuzu fleksiyonda tutun.

Knee to Chest Stretch.

Mata sırt üstü uzananın. Bir bacağınızı karnınıza doğru çekin, bu sırada diğer bacak uzun bir şekilde matta kalabilir. Bel boşluğu bu pozisyonda açılıyorsa uzun kalan bacak bükülü bir şekilde yere basabilir. Sonra iki elinizi karnınıza çektiğiniz dizininiz arkasına koyun ve göğsüne doğru çekin, kalçadaki gluteus ve piriformis kaslarını gerin.

Kneeling Lunge Stretch. 

Bir ayağını öne doğru konumlandırın.(lunge hareketi gibi)  Ağırlık her iki kalçada da eşit bir şekilde dağılsın. Her iki elinizi önde duran bacağınızın uyluk kısmına yerleştirin.iyi bir esneme için vücudu hafifçe öne doğru itin. Bu gerilme, pelvise bağlanan ve çok sıkı olması durumunda postürü etkileyebilen kalça fleksör kaslarını etkiler.

Piriformis Muscle Stretch.

Dizler bükülmüş ve her iki topuk yerde sırt üstü yatın. Bir bacağınızı diğerinin üzerinden geçirin, daha sonra kalçada bir gerginlik hissedene kadar yerde kalan dizinizi göğsüne doğru hafifçe çekin.

ADD COMMENT

WhatsApp chat