SPORTS FACTORY İLE LİMİTLERİNİ KEŞFET!

Eğitmenlerimizin hazırladığı kişiye özel programlar ile sağlıklı ve hızlı bir şekilde sonuca ulaşın. Çeşitli ders ve üyelik paketlerimizden kendinize en uygun olanını belirleyin.

(0216) 384 0110 19 Mayıs Mahallesi, Uzay Sk. 5/1, 34736 Kozyatağı Haftaiçi 08:00 - 22:30 Haftasonu 09:30-20:00
Bizi Takip Edin
Image Alt

Neden Yüksek Yoğunluklu Interval Antrenmanı (HIIT) Yapmalıyım

Neden Yüksek Yoğunluklu Interval Antrenmanı (HIIT) Yapmalıyım

 Çoğu egzersiz şekillerini uygulamak için bol zamana ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz, fakat yüksek yoğunluk içeren aralıklı antrenman (HIIT) bu ezberleri bozacak şekilde işler. HIIT, azami çaba gerektiren kısa ve patlayıcı egzersizleri gerektirir. Bu durum kalp atış hızınızı artırır ve yağ yakımınızı hızlandırır. Bu antrenman örneklerine bir lunge hareketi ve ya direnci yüksek esneme hareketleri gibi basit yapılabilecek egzersiz serileri örnek verilebilir.

Bu yoğun iş hayatınızda kendinize fazla zaman ayıramıyorsanız bile ayda sadece 8 saat egzersiz ile vücudunuzda ki değişimleri fark edebilirsiniz.

Hızlı Sonuç

  Bir egzersiz rutini uyguladığınızda sonuca ulaşıp ulaşmayacağınızı ve ya doğru yolda olup olmadığınızı merak edersiniz. Fakat bu yüksek yoğunluk içeren antrenman sistemi ile amaçlarınıza çok çabuk ulaşacaksınız. Bu antrenman sisteminin olumlu yönlerinden bir kaçı da egzersizlerinizin sonunda bile  enerjik hissediyor olmanız. Bu durumda beraberinde iyi bir vücut zindeliği ve dinamik bir gün geçirmenize sebeb oluyor. Genelde bu tarz antrenmanlara başlamak için haftada 3 gün ayırmak iyi bir başlangıç olabilir. Hiit antrenmanları 20 ila 30 dakika arası değişkenlik gösterir. Yapılan bir araştırmada böyle bir başlangıç yapan bir sedanter insanın, kan şekeri seviyesinde ölçülebilir bir düşüş ve mitokondriyal kapasitesinde bir artış olduğu gözlemlenmiştir. Mitokondriyal kapasite artışının önemi ise yüksek kan şekeri seviyesi yani diyabete bağlıdır, Kaslarda ki enerji için mitokondriyal kapasitenin artışı gereklidir.

Düşük Ağrı, İyi Bir Vücut

  ‘’HIIT’’, % 90 civarında bir oksijen tüketimi gerektirir. Bu antrenman türü kalp atım hızını arttıracağından akciğer hacminizde de artış sağlayarak sağlığımızı olumlu yönde etkileyecektir. Antrenmanların ise ortalama yüklenme süresi 30 saniye ile 5 dakika arasında değişmektedir. Molalar ile birlikte setlerin uzunluğuda 15-20 dakikaları bulabilir.  Bu yüksek yoğunluklu antrenmanları yaparken çektiğiniz acılar kısa ömürlü olacağından diğer egzersiz türlerinde yaşadığınız aerobik kapasite artımı yerine anaerobik kapasitenizi geliştireceksiniz. Kısıtlı zamanda hızlı bir şekilde sonuca ulaşmanız, sizin kendinizi daha fazla zorlamanız ile doğru orantıda olacaktır.

Verimli zaman

  Modern dünyada sağlıklı ve dengeli bir yaşam tarzı elde etmek bir hayli zor olabiliyor. Buna bağlı olarak ilk yapmamız gereken şeylerden biri daha fazla spor yapmak. ‘’HIIT’’ antrenmanları size kısa bir zamanda, spor salonunda vaktinizi boşa geçirmeyeceğiniz egzersizleri size sunar ve hızlı bir şekilde sizi sonuca götürür. Bir koşu bandına 1 saat zaman ayırmak yerine, 10 dakikalık bir hiit antrenmanı sizin için daha etkili olabilir.

ADD COMMENT

WhatsApp chat