SPORTS FACTORY İLE LİMİTLERİNİ KEŞFET!

Eğitmenlerimizin hazırladığı kişiye özel programlar ile sağlıklı ve hızlı bir şekilde sonuca ulaşın. Çeşitli ders ve üyelik paketlerimizden kendinize en uygun olanını belirleyin.

(0216) 384 0110 19 Mayıs Mahallesi, Uzay Sk. 5/1, 34736 Kozyatağı Haftaiçi 08:00 - 22:30 Haftasonu 09:30-20:00
Bizi Takip Edin
Image Alt

Lordoz nedir?

Lordoz nedir?

  Lordoz normal olan doğal lordik eğrinize karşılık gelir. Fakat eğer eğriniz çok uzak içeri girerse, buna lordoz ya da swayback denir. Lordoz alt sırtınızı ve boynunuzu etkileyebilir. Bu, omurga üzerinde aşırı baskıya yol açarak ağrıya ve rahatsızlığa neden olabilir.  Bu ağrılar şiddetli olup ve tedavi edilmezse hareket etme yeteneğinizi etkileyebilir. Lordoz tedavisi, eğrinin ne kadar ciddi olduğuna ve lordoza nasıl sahip olduğunuza bağlıdır. İleri ve geri büküldüğünde alt sırt eğrinizin kendini tersine çevirmesi halinde çok az tıbbi endişe vardır. Muhtemelen durumunuzu fizik tedavi ve günlük egzersizlerle idare edebilirsiniz.

.

Herkesin omurga eğrileri az bir açıda da olsa vardır. Omurgamızın S şeklini oluşturan bu eğrilere lordotik (boyun ve alt sırt) ve kifotik (üst sırt) denir. Vücudu taşımakta da önemli rol oynarlar.

Şoku emmek
Başın ağırlığını desteklemek
Baş bölgesinin pelvisin üzerine hizalanması
Esnek olarak hareket ettirilmesi ve bükülmesi
Lordozun Yaygın Nedenleri

Lordoz her yaştan insanı etkileyebilir. Bazı koşullar ve faktörler lordoz riskinizi artırabilir.

Spondilolistezis, alt vertebralardan birinin aşağıdaki kemik üzerine ilerlediği bir omurilik durumudur. Genellikle terapi veya cerrahi ile tedavi edilir.

Akondroplazi, en sık görülen cücelik türüdür.

Osteoporoz, kemik yoğunluğuna neden olan ve kırık riskini artıran bir kemik hastalığıdır.

Osteosarkom, tipik olarak diz yakınındaki shinbone, diz yakınındaki uyluk kemiği veya omuzdaki üst kol kemiğinde gelişen bir kemik kanseridir.

Obezite, ABD’deki bir salgın hastalıktır. Bu durum, insanları, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve kanser gibi ciddi hastalıklar için daha yüksek bir riske sokar.

.

Lordoz Türleri Nelerdir

  Alt sırttaki Lordosis—  Alt sırttaki lordoz ve ya lumbar omurga en sık görülen tiptir. Bu durumu kontrol etmenin en kolay yolu sırtınızın üzerinde düz bir yüzeye uzanmaktır. Elinizi alt sırtınızın altına, az yer kaplayacak şekilde kaydırmanız gerekir. Lordozlu birisinin sırtları ile yüzey arasında fazladan boşluk olacaktır. Aşırı eğriye sahiplerse, ayakta durduklarında  C-benzeri bir kemer görünür. Yan profilden bakıldığında ise, karın ve kalça kısmı doğru hizadan çıkacaktır.

Servikal lordoz

  Sağlıklı bir omurgada, boynunuzun arkasına doğru dönük eğri çok geniş bir C’ye benzemelidir. Servikal lordoz, boyun bölgenizdeki omurganızın normalde gerektiği gibi eğim yapmasını sağlamaz.

Bu şu anlama gelebilir:

Çok fazla eğri oluşmuş olabilir.
Reverse cervical lordosis. (Sağlıklı bir omurgada, boynunuz boyunun arkasına doğru dönük bir eğri ile çok geniş bir C’ye benzemelidir. … Eğri, ters servikal lordoz var ise bu açı yanlış tarafadır.)
Eğri sağa tarafa dönük olabilir.
Eğri sol tarafa dönük olabilir.
Lordoz Belirtileri Nelerdir

  Lordozun en sık görülen semptomu kas ağrısıdır. Omurgalarınız anormal bir şekilde kıvrıldığında, kaslarınız farklı yönlere doğru çekilir, bu da onları sıkmalarına veya spazmlarına neden olur. Servikal lordozunuz varsa, bu ağrı boynunuza, omuzlarınıza ve sırtınıza kadar uzanabilir. Boynunuzda ve ya belinizde de sınırlı hareketler yaşayabilirsiniz. Düz bir yüzeye uzanarak lordozu kontrol edebilir ve boynunuzun ve sırtın ve zeminin eğrisi arasında çok fazla boşluk olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Uyuşma
Karıncalanma
Elektrik çarpması ağrıları
Zayıf mesane kontrolü
Zayıflık
Kas kontrolünü sürdürmede zorluk

Bunlar, sıkışmış bir sinir gibi daha ciddi bir durumun belirtileri olabilir.

.

ADD COMMENT

WhatsApp chat