Image Alt

Koronavirüs pandemi sırasında egzersiz yapmalı mıyız?

c

Koronavirüs pandemi sırasında egzersiz yapmalı mıyız?

 Koronavirus pandemi ile okullar, spor yerleri ve diğer sosyal katılım mekanları Covid 19 olarak adlandırılan tehlikeli bir virüs tarafından sınırsız bir süreyle kapatıldı. Biz bu sırada sosyal mesafemize fazlasıyla önem gösterip evlerimizde kalıyoruz.

 Koronavirüs,  peplomer adı verilen küçük protein sivri uçlarıyla çevrelenmesi nedeniyle adlandırılmıştır. Bu küçük protein sivri uçları, akciğer dokusuna bağlandıklarında  potansiyel olarak sağlıklı dokularda tahribat yaratır. Virüs öncelikle solunum yoluna (burun, ağız ve akciğerler) yerleştiğinden, insanlar hapşırırken, öksürdüğünde veya başkalarıyla solunum damlacıklarını değiştirdiklerinde oldukça bulaşıcı hale gelir.

Evde kal, Hareketsiz kalma!

 Dünya böyle bi durum ile karşı karşıya kalırken neredeyse tüm profesyonel sporlar süresiz ertelendi. Hatta sosyal alanın fazla olduğu spor salonlarıda kapatıldı. Peki bu durum sizi nasıl etkiledi? Egzersiz yapmayı özleyenler veya bu durumdan sonra artık hayatına fiziksel bir aktivite katmak isteyenler için durum nasıl?

Egzersizin bağışıklık sistemini nasıl etkilediği ve insanların ne kadar egzersiz yapması (ve yapmamaları) konusunda bazı pratik ipuçları vereceğiz.

Doğru Antrenman yeterli zaman !

  Araştırmalar egzersizin vücudun bağışıklık sistemini etkileyebileceğini göstermiştir. Egzersiz ve hastalığa yatkınlık arasındaki ilişki bir “J eğrisi” kavramı ile açıklanmaktadır. Düzenli olarak orta yoğunlukta egzersiz yapan bireylerin bağışıklık sistemlerini geliştirirken, uzun süreli egzersizlerin bağışıklık fonksiyonunu bozabileceğini düşündürmektedir. Egzersiz bağışıklığı, bu J-şekilli eğriyi takip eder. Hem sistemik (tüm vücut hücresel tepki) hem de mukozal (solunum yolunun mukoza astarı) yanıtı ifade eder.

  Büyük bir çalışma, haftada yaklaşık üç kez yapılan hafif ila orta dereceli egzersizin 1998’deki Hong Kong grip salgını sırasında ölme riskini azalttığını gösterdi. Hong Kong çalışması, bu salgın sırasında ölen 24.656 Çinli yetişkin üzerinde gerçekleştirildi. Bu çalışma, hiç egzersiz yapmayan ve haftada 7 gün boyunca egzersiz yapanların, orta derecede egzersiz yapanlara kıyasla en büyük ölüm riskini taşıdığını gösterdi. Ek olarak, fareler üzerinde yapılan çalışmalar, bir enfeksiyondan iki ila üç ay önce yapılan düzenli egzersizin, obez ve obez olmayan farelerde hastalık şiddetini ve viral yükü azalttığını göstermiştir. Bu nedenle, sınırlı hayvan ve insan verileri dikkatli bir şekilde ele alındığında iki ila üç ay önce yapılan, haftada üç güne kadar egzersizin, bağışıklık sistemini viral bir enfeksiyonla savaşmaya daha iyi hazırladığını göstermektedir.

Düzenli egzersiz yapmadıysak ne olur? Bir egzersiz rutinini yeniden başlatmak iyi mi kötü mü olacak?

Farelerden de elde edilen sınırlı veriler, influenza virüsü ile enfekte olduktan sonra günde 20 ila 30 dakika boyunca ılımlı egzersizin hayatta kalma şansını artırdığını göstermektedir. Bu nedenle, en azından laboratuvar farelerinde, grip virüsü bulaştıktan sonra hafif ila orta derecede egzersiz de koruyucu olabilirken, fazla egzersiz veya hiç egzersiz yapmamak kötü bir seçenek olarak görülür.

Harekete Geç
Bir hastalık sırasında ne kadar egzersiz yapılabilir?

Hastayken hem çok fazla egzersiz yapmanın hem de egzersiz yapmamanın tıbbi komplikasyon riskini arttırdığı açıktır.

Ne kadar egzersiz doğru olabilir?

İşte çoğu kişi için doğru zaman ve tavsiyeler

  • Haftada üç defaya kadar hafif ila orta derecede egzersiz yapın (20-45 dakika.)
  • Karantina döneminde güç veya zindeliği korumaya çalışın.
  • Egzersiz sırasında, sizi mukozal sıvılara veya yüz yüze temasa maruz bırakabilecek takım sporları oynamak gibi fiziksel temastan kaçının.
  • Ekipman kullandıktan sonra ekipmanı yıkayın ve dezenfekte edin.
  • Takım arkadaşları ile sosyal toplantılar veya iletişim yerine sosyal medya aracılığıyla meşgul olun.
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için iyi yemek yiyin ve uyku düzeninize çok dikkat edin.
  • Bunun da geçeceği konusunda iyimser kalın.
  • Enfeksiyon riskini artıran bitkinlikten sonra egzersiz yapmayın. Bir örnekte yarıştan sonra hastalık riskini% 2,2’den% 13’e çıkaran maraton koşusunu içermektedir.
ADD COMMENT

WhatsApp chat