Image Alt

Ketojenik Diyet Nedir?

  /  Beslenme   /  Ketojenik Diyet Nedir?
Keto diyet

Ketojenik Diyet Nedir?

  Ketojenik diyet bir çok sağlık yararı sağlayan düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyettir. Bu tür bir diyetin kilo vermenize ve sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabileceği bir çok araştırmalar sonucunda gözlemlenmektedir. Ketojenik diyetlerin Diyabet, Kanser, Epilepsi ve Alzheimer hasta06lığına karşı bile yararları olabiliceği dile getirilmektedir.

Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır ?

  Keto diyeti karbonhidrat alımını büyük ölçüde azaltmayı ve yağla değiştirmeyi içerir. Karbonhidrat alımında oluşan bu azalma vücudunuzu ketozis adı verilen metabolik bir duruma sokar. Bu durum gerçekleştiğinde, vücudunuz enerji için yağ yakmada inanılmaz verimli olur. Aynı zamanda karaciğerde yağın, beyinde enerji sağlayabilen ketonlara dönüşmesini sağlar. Ketojenik diyetler kan şekeri ve insülin seviyelerinde büyük düşüşlere neden olabilir. Bu, artan ketonlarla birlikte, çok sayıda sağlık yararına sahiptir.

Çeşitli Ketojenik Diyet Şekilleri Vardır ;
Standart Ketojenik Diyeti

 Bu çok düşük karbonhidratlı, orta proteinli ve yüksek yağlı bir diyettir. Tipik olarak% 75 yağ,% 20 protein ve sadece% 5 karbonhidrat içerir.

Döngüsel Ketojenik Diyet

 Bu diyet, 5 yüksek ketojenik gün ve ardından 2 yüksek karbonhidrat günü gibi daha yüksek karbonhidrat tüketen süreler içerir.

Hedeflenen Ketojenik Diyet

 Bu diyet, egzersiz programlarına karbonhidrat eklemenizi sağlar.

Yüksek Proteinli Ketojenik Diyet

 Bu, standart bir ketojenik diyete benzer, ancak daha fazla protein içerir. Oran genellikle% 60 yağ,% 35 protein ve% 5 karbonhidrattır.

  Döngüsel veya hedefli ketojenik diyetler daha ileri yöntemlerdir ve öncelikle vücut geliştiriciler veya sporcular tarafından kullanılır.

Ketojenik Diyet ile Nasıl Kilo Verebilirim ?

  Ketojenik bir diyet, kilo vermenin ve hastalık için risk faktörlerini düşürmenin etkili bir yoludur. Aslında, araştırmalar ketojenik diyetin, sıklıkla önerilen az yağlı diyetlerden çok daha üstün olduğunu göstermektedir. Dahası, diyet o kadar doludur ki kalori saymadan veya yiyecek alımınızı takip etmeden kilo verebilirsiniz.

 Ketojenik bir diyetin, çok sayıda yarar sağlayan artmış protein alımı dahil olmak üzere, düşük yağlı bir diyetten daha üstün olmasının birkaç nedeni vardır. Artan ketonlar, düşük kan şekeri seviyeleri ve iyileştirilmiş insülin duyarlılığı da anahtar rol oynayabilir.

Ketojenik Diyet Yaparken ;
Kaçınılması Gereken Bazı Yiyecekler ;

Şekerli gıdalar

Meyve

Fasulye ve baklagiller

Az yağlı veya diyet ürünleri

Alkol

Sağlıksız yağlar

Yemeniz Gereken Bazı Yiyecekler ;

Et

Yağlı balık

Yumurta

Tereyağı

Peynir

Kuruyemiş

Sağlıklı yağlar

Avakado

Düşük karbonhidratlı sebzeler

Baharat

Yan Etkilerİ ve Bunları Minimize Etme

  Her ne kadar ketojenik diyet sağlıklı insanlar için güvenli olsa da, vücudunuz bu diyete adapte olurken bazı ​​yan etkiler ile karşılaşabilir. Bu genellikle keto gribi olarak adlandırılır ve genellikle birkaç gün içinde sona erer.

  Keto gribi, zayıf enerji ve zihinsel işlev, artan açlık, uyku sorunları, bulantı, sindirim rahatsızlığı ve düşük egzersiz performansı içerir. Bu durumu en aza indirmek için, ilk bir kaç hafta düzenli bir düşük karbonhidrat diyeti deneyebilirsiniz. Bu, karbonhidratları tamamen elimine etmeden önce vücudunuza daha fazla yağ yakmayı öğretebilir.

  Ketojenik bir diyet vücudunuzun su ve mineral dengesini de değiştirebilir, bu nedenle öğünlerinize fazladan tuz eklemek veya mineral takviyesi almak yardımcı olabilir. Genellikle, bir ketojenik diyet kasıtlı kalori kısıtlaması olmadan kilo kaybına neden olur.

 

ADD COMMENT

WhatsApp chat