SPORTS FACTORY İLE LİMİTLERİNİ KEŞFET!

Eğitmenlerimizin hazırladığı kişiye özel programlar ile sağlıklı ve hızlı bir şekilde sonuca ulaşın. Çeşitli ders ve üyelik paketlerimizden kendinize en uygun olanını belirleyin.

(0216) 384 0110 19 Mayıs Mahallesi, Uzay Sk. 5/1, 34736 Kozyatağı Haftaiçi 08:00 - 22:30 Haftasonu 09:30-20:00
Bizi Takip Edin
Image Alt

Kaç Şınav Çekebilirsiniz? Bu Yeni Araştırma Kalp Sağlığınızla İlgili Bilgileri Size Verebilir

Şınav çekmenin sağlığa faydaları

Kaç Şınav Çekebilirsiniz? Bu Yeni Araştırma Kalp Sağlığınızla İlgili Bilgileri Size Verebilir

  Şınav çekmenin göğüs bölgeniz ve omuzlarınız için ne kadar iyi antrenman olduğunu zaten biliyordunuz. Geçtiğimiz günlerde New York Times dergisi, şınav çekebilmenin kalp sağlığı üzerinde oldukça olumlu etkileri olduğunu gösteren yeni bir araştırma paylaştı.

JAMA Network Open’ da yayınlanan bu yeni araştırma, bir seferde 40’tan fazla şınav çeken erkeklerin, 10 yada daha azını yapabilen erkeklere oranla daha az kalp problemi yaşadıklarını göstermiş.

Harvard, Indiana Üniversitesi ve diğer kurumlardaki araştırmacılar tarafından yürütülen bu çalışma, yaklaşık 1.500 bin Indiana itfaiyecisinin oluşturduğu bir gruptaki sağlık verilerinden alınmış.

İtfaiyeciler çoğunlukla erkek oldukları için araştırmalar sadece onlara yapılmış, (‘’Yıllık tıbbi muayeneler uygulanmış’’ )

Bu itfaiyecilerin 10 yıl boyunca sınav çekme kabiliyeti gözlemlenmiş ve kalp sağlığı için geleneksel yöntemlerin dışında iyi bir egzersiz olduğu ortaya çıkmış. Sadece 10 şınav yapabilen birine göre, 11 şınavın üzerinde çeken insanlarda daha az kalp sağlığı sorunu tespit edilmiş. Şınav sayıları arttıkça ise risk oranı hep düşüş seyretmiş. 40 veya daha fazla sınav çeken insanlar, diğer az sayıda şınav kabiliyeti olan insanlara göre %96 daha az kalp sağlığı riski taşımışlar.

Bu araştırmalara göre ; Şınav kapasitesi kardiyovasküler sağlığı değerlendirmek için çok basit ve ucuz bir yöntem. Kardiyovasküler hastalığın dünya çapında bir numaralı ölüm sebebi olduğu düşünülürse, bu büyük bir haber. Öyleyse bahaneleri  bırakın ve kaç şınav çıkarabileceğinizi görün. Kaslarınızı geliştirecek ve kalbinizin nasıl çalıştığını söyleyecektir.

 

WhatsApp chat