Image Alt

FITNESS VE SAĞLIK HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

  /  Fitness   /  FITNESS VE SAĞLIK HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

FITNESS VE SAĞLIK HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

  Fitness ve Sağlık konu olduğunda, iş hayatınızda olduğu gibi performans incelemeleri olmadan hayatınızda sadece sizin sorumlu olduğunuz bir yola başlayacaksınız, Sadece kendinizin sorumlu olduğu bu yolda kalıcı olabilmek için neler yapmanız gerekecek? Bu yola başlarken kimse size iş performansınızı sorgular gibi sorular sormayacak bir beklenti oluşmayacak. Beklenti olmadan kendiniz için kurduğunuz hayaller ağır basacak mı? Neden Sağlıklı ve formda bir vücut istiyorsunuz bunun anlamını zihninize yerleştirdiniz mi? Hayatta belirlediğimiz tüm hedefler gibi sağlık ve zindelik ile ilgili hedeflerimiz de çok kişisel bir şey olacak. Akılda tutulması gereken en önemli şey, ilk etapta hedefler koymaktır. Bu, çoğumuzun bu süreçte başarısız olduğu yerdir.

  Geliştirmek istediğiniz belirsiz fikirlerle yeni bir fitness rutini veya sağlıklı beslenme planına başlıyorsunuz. Daha mutlu daha sağlıklı daha enerjik ve güçlü halinizin oluşmasını istiyorsunuz. Ancak spora başladınız, birkaç ay geçti ve ne fark gördüğünüzden gerçekten emin değilsiniz. Bu hikaye size tanıdık geldi mi?

  Anahtar, başından beri ne elde etmek istediğiniz konusunda net olmaktır. Sadece oturup düşünmek ve sizin için neyin önemli olduğunu bulma süreci bile, spor salonuna her girdiğinizde veya egzersiz yapmaya başladığınızda büyük bir motivasyon kaynağı olabilir. Örneğin; Çocuklarınızla oynamak için daha fazla mı enerjiye ihtiyacınız var? Yada Pantolonunuzun, bikininizin içine girebilmek için mi bütün bu çabayı göstereceğiz? Yoksa sağlıklı kalmak, güç kazanmak, iyi bir görünüme kavuşmak için mi?

Hedef belirleme söz konusu olduğunda, doğru yada yanlış yoktur!

Peki size ne rehber olacak?

  Avrupada yapılan bir araştırmaya göre, 19-64 yaşları arasındaki yetişkinler haftada 150 dakika orta aerobik egzersizi ya da 75 dakika şiddetli aerobik egzersizi tamamlamalıdır. Ek olarak, haftada iki kez kuvvet antrenmanı yapmayı hedeflemelidir. Eğer tamamen yeni başlayan biriyseniz, bu yönergeler hedef belirleme için yararlı bir başlangıç ​​noktası olabilir. Gücünüzü toplamaya başladığınızda zamanda bahaneniz olamayacak. Çünkü HIGH-INTENSITY INTERVAL TRAINING gibi bir metot var ve bunu sadece video izleyerek bile öğrenebilirsiniz.

  Hedeflerinizi hayata geçirmenin ve onları akılda tutmanın yararlı bir yolu onları yazmaktır. Tercihen evde her zaman göreceğiniz bir yerde tutmak sizin aklınıza spora gitmeniz gerektiğini hatırlatabilir. Bu onları günlük rutininizin bir parçası haline getirecek ve bir kadeh şaraba direnmeyi veya sizi kanepeden çıkarcak gücü ortaya çıkaracaktır. Hedefleriniz kilo kaybı veya vücut kompozisyonu ile ilgiliyse, başlamanıza yardımcı olması için bir eğitmen veya beslenme uzmanının tavsiyesini alabilirsiniz.

  Sports Factory’de eğitmenlerimiz, bireysel hedefleriniz hakkında sizinle konuşmaktan her zaman mutlu olan ve gerçekçi bilgileri sizin için ulaşılabilir hale getirip yardımcı olan profesyonel eğitimli PT’lerdir.

  İyi sağlık ve zindelik nasıl korunur? Yeni sağlık ve fitness planınıza sadık kaldınız ve harika sonuçlar görüyorsunuz. Ama bunu nasıl devam ettiriyorsun? Herhangi bir ilişki gibi, sağlık ve zindelik hedeflerinize ulaşmak uzun vadeli bir taahhüt gerektirir. Başlangıç ​​balayı dönemi gibidir. Enerji, coşku ve motivasyonla dolu oluruz. İşler hala taze ve yeni başlayanlar olarak başlıyorsanız, bazı sonuçları oldukça hızlı bir şekilde göreceksiniz. Ama sonunda heyecan azalıyor. Yorulduk, eski alışkanlıklara geri döndük ve gördüğümüz sonuçlar azalmaya başladı. Bunun birkaç nedeni olabilir.

  Aslında, bedenlerimiz onlara koyduğumuz yeni egzersiz taleplerine uyum sağladıkça kolay alışmaya başlar. Sevinçli ve özgüven dolu hissediyoruz, arkadaşlarımız bizi tebrik ediyor ve kıyafetlerimiz daha iyi uyuyor. Bu yüzden kutlama yemeği ya da arkadaşlarınızla birlikte içki içtik, antrenmandanlara bir kaç gün gitmedik,  ve bilmeden başladığınız yere geri döndünüz. Bu durum olduğunda, egzersiz arkadaşı veya takım gibi bir destek sistemine sahip olmak motive olmanın harika yoludur.

Diyet

  İyi sonuçlarınızı uzun bir süre boyunca sürdürmeye çalışırken, diyet göz ardı edemeyeceğiniz bir şeydir. Her zamanki gibi sıkı çalışıyorsanız ancak sonuçlarınız yavaşlıyorsa, diyetinize bakmak muhtemelen çözüm olacaktır. Tüm sıkıntılarınızı silecek ve bir hafta içinde rüya gibi sonuçlar alacağınız gümüş bir tepsi umuyorsanız, hayal kırıklığına uğramış, yenilmiş ve muhtemelen başladığınızdan daha kötü durumda olacaksınız.

Sağlık ve zindelik neden önemlidir?

Bir an için istatistikleri konuşalım ve oldukça korkutucu bir şey tartışalım. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, İngiltere’de dört yetişkinden birinin obez olduğunu göstermiştir. Obezite sorunu sadece boyut ve “şişman” olmaktan ibaret değildir. Daha yüksek diyabet, kanser, yüksek tansiyon ve felç riski de dahil olmak üzere obez olarak sınıflandırılmanın yanı sıra ciddi sağlık riskleri de vardır. Zindeliğimizi iyileştirmek sağlığımızı ele almanın en iyi yollarından biridir. Çünkü sadece kilo kaybını ve vücut şeklimizi değil aynı zamanda zihinsel sağlığımızı da etkileyebilir. Düzenli egzersiz yapmanın depresyon, kaygı, ruh hali, hafıza, stres ve uykuya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Sporun Zihinsel Yararları;

Geliştirilmiş güven

Başarı duygusu

Stres / gerginliğin giderilmesi

Strese bağlı hastalıkların azaltılması (kalp hastalığı, depresyon, sindirim sorunları gibi)

Sporun Fiziksel Yararları;

Kilo kaybı

Postür kazanımı

Güçlü ve formda olmak

Fiziksel zorluklarla başa çıkma yeteneği

Sporun Sosyal Yararları;

İnsanlarla tanışmak

arkadaş edinmek

Bir topluluğa ait hissetmek

  BMI veya VÜCUT KİTLE ENDEKSİ, yeni bir fitness planına başlarken genellikle harika bir başlangıç ​​noktasıdır. VKİ’nizin ölçülmesi kolaydır ve boyunuza göre kilonuzun sağlıklı olup olmadığına dair iyi bir gösterge sağlar. BMI’nızı bilmek, vücut yağınız hakkında iyi bir tahmin verir ve ayrıca kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve tip 2 diyabet gibi hastalıklar için riskinizin iyi bir göstergesidir.

ADD COMMENT

WhatsApp chat