SPORTS FACTORY İLE LİMİTLERİNİ KEŞFET!

Eğitmenlerimizin hazırladığı kişiye özel programlar ile sağlıklı ve hızlı bir şekilde sonuca ulaşın. Çeşitli ders ve üyelik paketlerimizden kendinize en uygun olanını belirleyin.

(0216) 384 0110 19 Mayıs Mahallesi, Uzay Sk. 5/1, 34736 Kozyatağı Haftaiçi 08:00 - 22:30 Haftasonu 09:30-20:00
Bizi Takip Edin
Image Alt

Bacak Bölgesinde Yağ Yakımı Nasıl Sağlanır

Bacak Bölgesinde Yağ Yakımı Nasıl Sağlanır

 Bacaklarınızın kalınlaşmasından korkuyorsanız ya da artık kalın bir bacaklara sahipsek o bölgede nasıl yağ yakımı sağlarız ? Ne tür antrenmanlar yapmayalım ? Bu bloğumuzda onlardan bahsedeceğiz. Özellikle bacaklarınızı hedefleyen bir nokta tedavi yöntemi olmadığından, vücut yağlarınızdan kurtulacağınız rutin dışı bir egzersiz programı içine girmeniz gerekiyor

Amerikan İstihdam Konseyi’ne (ACE) göre, normal kilolu erkeklerin ortalama yüzde 18 ila 24’ü vücut yağlıdır, kadınlar ise yüzde 25 ila 31’dir.

Vücut yağları genellikle eşit olarak dağılır, ancak birkaç “sorunlu alan” olabilir. Bu genellikle genlerinizden kaynaklanır.

Bacak yağı, farklı yağ hücrelerinden oluşabilir:

Subcutaneous fat  (Deri altı yağ): En yaygın uyluklarda ve deri altında bulunur.
Intramuscular fat  (Kas içi yağ): Kas içinde dağılmış yağ

 Bacak yağlarınızı azaltmak ve bacaklarınızı sıkılaştırmanız için önerdiğimiz tavsiyeleri antrenman programınıza ekleyin.

 Aeorobik egzersiz yapın

Yağ yakımını hızlandıran tüm vücut hareketlerini içeren bir egzersiz programına kendinizi hazırlayabilirsiniz. Amerikan Spor ve Sağlık kuruluşuna göre, haftada en az 5 gün, 30 dakikadan antrenman yapmanız gerektiğini belirtiyorlar. Yürümek, yüzmek ya da salonda bazı aerobik egzersizler yapmak,kalp atış hızınızı yükseltebilmeniz için iyi seçeneklerdir. Kalori yakımını en üst düzeye çıkarmak için doğru antrenmanı seçmeye özen gösterin.

Bacaklar için en iyi aerobik egzersizlerden biri bisiklete binmek. Düşük yoğunlukta yapacağınız egzersizler özellikle spora yeni başlayan bireyler için çok faydalı olur. Bisiklete binme, kaslardaki dayanıklılığı da artırır:

  • calves 
  • hamstring
  • glutes (gluteal muscles)
  • quadriceps
 Kasları kuvvetlendirme

Sadece yağ kaybetmek sizi sarkık bacaklarla bırakabilir, bu yüzden kaslarınızı sıkılaştırmanız ve güçlendirmeniz gerekir. Dengenizi, gerginliğinizi ve dayanıklılığınızı güçlendirecek antrenmanlar, bacak bölgesinde istediğiniz sıkılığı size verecektir. ‘’Lunge’’ hareketi  en kapsamlı bacak egzersizleri arasındadır. Çünkü iç bacakları ve kalçaları çalıştırırken quardiceps ve  hamstringleri de sıkılaştırır.

İyi bir lunge için yapmanız gerekenler

 Dik durun. Gerekirse ellerinizi ekstra denge için kalçalarınıza yerleştirin.

Sağ bacağınızı öne, sol bacağınızı geriye doğru eğin ve sağ bacağınızı dizde bükerek 90 derecelik bir açı yaratın.

Sakatlanmaları önlemek için sağ dizinizin bileğinizi geçmediğinden emin olun.

Ağırlığınızı yere indirin ve yukarı kalkarken ağırlığı iki bacağınıza eşit dağıtın.

Başlangıç pozisyonuna geri gelin.

İki bacağınız içinde tekrar sayıları ile setler oluşturun.

 Kalori alımınızı azaltın

 Kalori alımınızı azaltmak ilk adımdır, çünkü vücudunuz bir sonraki enerji kaynağı yağları kullanacaktır. Günde aldığınız kalorileri minimum seviyelere indirebilirsiniz. Bu minumum seviyeleri şöyle açıklayabliliriz,

Sağlığınızı etkilemeyecek, sizi gün içindeki enerjinizden alıkoymacak olması çok önemlidir.

 Bacak yağından kurtulmak için sihirli bir diyet yoktur, ama ne yediğinize dikkat etmek her zaman önemli rol oynar. Bu arada sakın unutmayın, önemli diyet değişiklikleri yapmadan önce, özellikle de altta yatan bir tıbbi durumunuz var ise muhakkak doktorunuz ve ya diyetisyenize danışın.

ADD COMMENT

WhatsApp chat